Londýn 17. októbra (TASR) - Britské školy, nemocnice i policajné stanice pociťujú nápor vlny migrantov z východnej Európy. Uvádza sa to v dnešnej správe pre britský parlament, ktorú zverejnili len deň po tom, ako poslanci chválili ich prínos pre hospodárstvo krajiny.
Zahraniční pracovníci prichádzajúci do Británie zaťažujú verejné služby v mestách, z ktorých mnohé nie sú pripravené na prílev prisťahovalcov, tvrdí správa.
Británia patrila k niekoľkým štátom EÚ, ktoré otvorili dvere svojho pracovného trhu pre občanov z desiatich nových členských krajín vrátane Slovenska po ich vstupe do únie v roku 2004. Odvtedy do decembra 2006 prišlo z východnej Európy do Spojeného kráľovstva približne 500.000 imigrantov, vyplýva zo štatistík vlády.
V správe predstavenej na Fóre o vplyve migrácie experti z rôznych regiónov Británie uviedli, že zahraniční pracovníci a ich rodiny zvyšujú ceny prenájmov, nároky na lekárov i tlak na učiteľov. Školy čelia náhlemu príchodu detí, ktoré majú často ťažkosti s angličtinou.
Vo východnom Anglicku a v ň na južnom pobreží prisťahovalci preťažujú nemocničné pohotovosti menej závažnými zdravotnými problémami. Často preto, že sa nezaregistrovali u lekára.
Britské ministerstvo vnútra v utorok uviedlo, že imigrantskí pracovníci celkovo prispeli k rastu britského hospodárstva asi šiestimi miliardami libier (289 mld. Sk). Zistilo tiež, že migranti zarábajú okolo 424 libier (20.400 Sk) týždenne, čo je viac ako priemerných 395 libier (19.000) pre britských pracovníkov.
Podľa britských činiteľov tieto čísla vyvracajú tvrdenia, že zahraniční pracovníci znižujú mzdy, avšak záznamy ukazujú, že mnohí imigranti - predovšetkým ľudia z východnej Európy alebo pracujúci v poľnohospodárstve - dostávajú menej peňazí než miestni zamestnanci.
Ministri oceňovali ekonomický prínos prisťahovalcov a uviedli, že Británia do konca roka rozhodne, či zruší vízové obmedzenia pre občanov najnovších členov EÚ, Rumunska a Bulharska.