LONDÝN 17. októbra (SITA/AP) - Školy, nemocnice a policajné stanice v Británii trpia pod náporom imigračnej vlny z východnej Európy, varovali britskí poslanci v stredu, deň po tom, čo vláda ocenila výhody prisťahovalectva pre hospodárstvo krajiny. Pracovníci zo zahraničia prichádzajúci do Británie zahlcujú verejné služby v mestách, z ktorých mnohé nie sú na prílev prisťahovalcov pripravené, uvádza sa v správe z dielne zákonodarcov. Veľká Británia je jedným z mála členských štátov Európskej únie, ktoré v roku 2004 otvorili svoje pracovné trhy migrantom z Poľska a deviatich ďalších nových členských krajín únie. V dôsledku toho sa do Británie prisťahovalo množstvo Východoeurópanov, ktorí sa zamestnali v stavebnom, potravinárskom a reštauračnom sektore a v administratíve. Podľa oficiálnych štatistík sa do Británie do decembra 2006 za prácou presťahovalo viac ako pol milióna občanov z nových členských krajín EÚ.
Správa, ktorú experti z rôznych britských regiónov v stredu predstavili vládnemu Fóru pre dopady migrácie (Migration Impact Forum), uvádza, že prílev zahraničných pracovníkov s rodinami prispieva k rastu cien prenájmu nehnuteľností a zvyšuje tlak na lekárov a učiteľov v imigrantmi obývaných oblastiach. Školy čelia náhlej záplave detí, ktoré majú často problémy s angličtinou a nezriedka prichádzajú v polovici školského roka, čím narúšajú proces výučby a zaťažujú učiteľov.
Prisťahovalci zahlcujú pohotovostné zdravotnícke služby na východe Anglicka a v Southamptone s banálnymi zdravotnými ťažkosťami, často preto, že ešte nemajú svojho lekára. Podľa hlavnej veliteľky polície v Cambridgeshire v južnom Anglicku sa imigranti podieľajú aj na prudkom náraste miery drobnej kriminality.
Britské ministerstvo vnútra v utorok uviedlo, že pracovníci zo zahraničia minulý rok prispeli k rastu národného hospodárstva približne 6 miliardami libier.
Priemerný týždenný zárobok migranta z východnej Európy podľa správy dosahuje 424 libier, čo je viac ako priemerných 395 libier týždenne britského pracovníka. Podľa odborníkov štatistiky nepotvrdili domnienku, že zahraniční pracovníci znižujú cenu práce, no záznamy ukázali, že mnoho pracovníkov najmä z východnej Európy alebo pracujúcich v poľnohospodárstve zarába menej ako britskí občania.
Ministri pozitívne zhodnotili zvýšenie ekonomického rastu v krajine vďaka prisťahovalcom a vyhlásili, že Británia sa do konca roka rozhodne, či zruší vízovú povinnosť pre pracovníkov z Rumunska a Bulharska, ktoré vstúpili do únie 1. januára 2007. Po revízii dopadov imigrácie na spoločnosť však lídri uviedli, že negatíva imigrácie sa prejavujú v oblasti verejných služieb. "Potrebujeme správnych ľudí, ktorí pomôžu našej ekonomike, no zároveň to musí byť správny počet ľudí," vyhlásil hovorca opozičnej Konzervatívnej strany. "Mali by ste sa zamerať na dopady na verejné služby, na požiadavky bývania, či dopyt po miestach na školách," dodal.