Rangún 17. októbra (TASR) - Budhistický mních dostal sedem rokov väzenia za účasť na masových protestoch proti mjanmarskej vojenskej junte, ktoré armáda brutálne potlačila, oznámil dnes zdroj z budhistického kláštora.
Eik Darea (26) je prvým mníchom, ktorého odsúdili za účasť na protestoch vedených mníchmi v niekoľkých mestách bývalej Barmy. Súd ho tiež zbavil funkcie a nie je vylúčené, že skončí v pracovnom tábore.
Eika Dareu odsúdil okresný súd v mesta Sittwa, hlavnom meste severovýchodného štátu Rakhine.
"Zatkli ho v meste Munddaw na hraniciach s Bangladéšom. Prinútili ho opustiť svätý rád a poslali na súd v Sittwe s vylúčením verejnosti," oznámil zdroj.
"Obvinili ho z vyvolávania verejných nepokojov a ilegálnych kontaktov. Je mi ho veľmi ľúto, môžu ho poslať do pracovného tábora," dodal zdroj.
Podľa iných zdrojov je vo väzeniach v štáte Rakhine viacero mníchov, ktorí čakajú na súdy.
"V Rakhine stále prebieha poľovačka na ľudí. Niektorí sú stále na úteku a iní zase nezvestní," uviedol jeden zdroj.
Oficiálne médiá oznámili, že od armádneho potlačenia protestov bolo zatknutých 3000 ľudí, pričom všetkých až na 468 prepustili.
Kritici junty, ktorá je pri moci už 45 rokov, hovoria, že skutočný počet zatknutých je pravdepodobne omnoho vyšší.
O ukončených súdoch v Rangúne sa zatiaľ nevie. Vojaci však urobili raziu vo viac ako 20 kláštoroch, pričom väčšinu mníchov vzali do väzby ešte v začiatkoch potlačenia demonštrácií.
Nočné razie sa však stále odohrávajú aj napriek tomu, že špeciálny vyslanec OSN Ibrahim Gambari naliehal na "okamžité" ukončenie zatýkania a razií. Gambari je v súčasnosti na turné po Ázii, pričom sa snaží zohnať podporu na vytvorenie jednotného frontu, ktorý by presvedčil vojenskú vládu, aby rokovala s mjanmarskou opozíciou.
Svoju požiadavku vzniesol v pondelok, keď sa zároveň junta prostredníctvom svojho denníka Nové svetlo Mjanmarska vyjadrila, že generáli neustúpia zo svojej politiky.
V utorok príbuzní hlavnej opozičnej líderky Su Ťijovej, držanej v domácom väzení už viac ako 12 rokov, povedali, že päť členov opozičnej strany Národná liga za demokraciu zatkli a uväznili na sedem a pol roka na základe podobných obvinení, aké dostali do väzenia Eika Dareu. Súdy sa konali s vylúčením médií a verejnosti.