Nikózia 16. októbra (TASR) - Vraha slovenskej čašníčky Janky Kováčovej chytili na Cypre dva dni po úteku z hlavného väzenia v Nikózii. Informovali o tom dnes miestne médiá.
Panicos Netzadi (33), ktorého odsúdili na doživotie za únos, znásilnenie a uškrtenie 20-ročnej Slovenky v lete minulého roka, padol do rúk policajtov na tureckom severe Cypru v utorok popoludní. Podľa polície gréckej časti ostrova nie sú stále jasné okolnosti jeho zatknutia, ani to, kedy by ho mohli vydať do južného Cypru, uviedol denník Cyprus Mail na svojej webovej stránke.
Netzadi pochádza zo severného tureckého Cypru, kde je obvinený z dezercie, preto sa jeho vydanie môže skomplikovať.
Z prísne stráženej väznice nachádzajúcej sa neďaleko pohraničného pásma utiekol v nedeľu popoludní cez okno v telocvični spoločne s gruzínskym Grékom Odysseasom Kalanidesom(28). Išlo o prvý útek z tohto väzenského zariadenia za 15 rokov.
Kalanidesa, ktorého súdia za aprílovú vraždu Rusky pri lúpeži v jej byte, zadržala polícia tureckého Cypru v pondelok pri pokuse prejsť cez hranicu. Policajtom údajne povedal, že útek už dlhšie plánovali. Utrpel počas neho fraktúry oboch nôh.
V súvislosti s útekom sa na gréckom Cypre zniesla vlna kritiky na políciu, ktorá sa bránila pripomenutím, že za väznice nezodpovedá. Minister spravodlivosti varoval, že v prípade "padnú hlavy".
Incident sa dostal aj do politickej roviny - opozícia obvinila vládu zo zodpovednosti, pretože nezvýšila bezpečnostné opatrenia vo väzniciach. Objavili sa aj obvinenia z korupcie vo väzenskom systéme, ktorého pracovníci mohli väzňom napomôcť pri úteku.