Belehrad 16. októbra (TASR) - Srbsko dnes vyjadrilo prekvapenie nad negatívnou správou hlavnej žalobkyne haagskeho tribunálu OSN, podľa ktorej Belehrad nie je ochotný pátrať po generálovi Ratkovi Mladičovi a troch ďalších obžalovaných z vojnových zločinov.
Plná spolupráca Srbska s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY) je podmienkou pre podpísanie stabilizačnej a asociačnej dohody s EÚ.
Hlavná prokurátorka ICTY Carla del Ponte však v pondelok ministrom zahraničných vecí krajín EÚ povedala, že srbská spolupráca je príliš pomalá a nedostatočná. Zároveň vyjadrila presvedčenie, že Srbsko má prostriedky na vypátranie a zatknutie obžalovaných. Správa žalobkyne prinútila predstaviteľov EÚ odložiť podpis SAA so Srbskom.
Srbský minister obrany Dragan Šutanovac vyhlásil, že správa del Ponte je prekvapujúca. "Srbsko neočakávalo, že správa bude tak negatívna," povedal a dodal, že úrady vyvíjajú maximálne úsilie o zatknutie podozrivých.
Miloš Aligrudič z vládnej Demokratickej strany Srbska (DSS) vyhlásil, že rozhodnutie odložiť podpis predvstupovej dohody vysiela zlý signál.
"Nemôžeme zaručiť, že niektorý z podozrivých bude v krátkom čase zatknutý, snažíme sa však presvedčiť (EÚ), že pre spoluprácu s tribunálom robíme všetko, čo môžeme," povedal Aligrudič.
Šutanovac vyslovil presvedčenie, že Mladič - bývalý veliteľ bosnianskosrbských jednotiek obžalovaný z genocídy v súvislosti so bosnianskou etnickou vojnou z rokov 1992-95 - sa neukrýva vo vojenských kasárňach v Srbsku, ako tvrdia niektorí predstavitelia západných spravodajských služieb. Minister však nevylúčil, že Mladiča môžu ukrývať niektorí jednotlivci zo srbskej armády. Posledná správa o Mladičovom pobyte v Belehrade sa objavila v januári 2006.
Srbská vláda v piatok vypísala odmenu vo výške jedného milióna eur za informácie, ktoré povedú k zatknutiu Mladiča. Haagsky tribunál ho obžaloval spolu s vojnovým politickým lídrom Radovanom Karadžičom z genocídy v súvislosti so srebrenickou masakrou 8000 Moslimov a trojročným obliehaním Sarajeva. Okrem najžiadanejšej dvojice na slobode zostávajú ešte dvaja srbskí obžalovaní - Goran Hadžič, bývalý líder chorvátskych Srbov a Stojan Župljanin, vojnový veliteľ bosnianskosrbskej polície. Tí sa podľa predpokladov ukrývajú v Srbsku.
2 ari juh