Londýn 15. apríla (TASR) - Britskí ekonómovia dnes varovali, že vzrastajúci počet prípadov slintačky a krívačky môže stáť britský turistický priemysel miliardy libier šterlingov. Vládny kabinet britského premiéra Tonyho Blaira sa tak opäť dostáva pod tlak, aby zvážil očkovanie zvierat.
Podľa správy Strediska pre ekonómiu a obchodný výskum možno badať v porovnaní s predchádzajúcim rokom v priemere desaťpercentný pokles príjmov. v najviac postihnutých oblastiach je to však až 80 percent. Od prepuknutie epidémie pred deviatimi týždňami zaregistrovali na ostrovoch 1306 prípadov. Dnes ohlásili tretí prípad epidémie v Severnom Írsku.
Hoci je na vládu vyvíjaný čoraz väčší nátlak, aby namiesto zabíjania dobytka nariadila radšej jeho očkovanie, ministri nie sú presvedčení, že by sa k nemu malo pristúpiť. Ministerstvo poľnohospodárstva argumentuje napríklad tvrdením, že priemerný denný počet nových prípadov zaznamenáva v súčasnosti pokles. Vláda sa takisto obáva, že zavedenie očkovania by malo negatívny vplyv na export mäsa a živého dobytka.
Rozhodnutie vlády o utratení všetkých postihnutých živočíchov i dobytka žijúceho na farmách v blízkosti postihnutých miest malo za následok ostrú kritiku. Farmári sa sťažujú na stále sa zvyšujúci počet dobytka čakajúceho na utratenie, ako aj na dlhý čas čakania na likvidáciu už utratených zvierat.
Podľa dnešných údajov čaká na utratenie 540.000 kusov dobytka, zatiaľ čo 417.000 utratených zvierat nie je ešte stále zlikvidovaných. Celkový počet dobytka zahubeného od prepuknutia epidémie doteraz dosiahol takmer 1,06 milióna.