Ženeva. Ozónová diera nad Antarktídou je najmenšia za posledných takmer desať rokov, ale to neznamená, že by sa zmenšovala rýchlejšie, než sa predpokladalo, uviedla dnes vo svojich materiáloch OSN Agentúra pre počasie (WMO).
Jeden z popredných vedcov agentúry Geir Braathen povedal, že od roku 1998 bola ozónová diera menšia než je v súčasnosti, len v rokoch 2002 a 2004. "Mal by som zdôrazniť, že to neznamená, že by ozónu pribúdalo," dodal Braathen.
Toto zmenšenie spôsobili relatívne priemerné teploty v antarktickej stratosfére. Pribúdanie ozónu vlastne znamená znižovanie obsahu látok, ktoré zapríčiňujú úbytok ozónu.
"Nízke teploty spôsobujú znižovanie množstva ozónu. Ak je zima mierna, bude mierny aj pokles vrstvy ozónu a to sa deje tento rok. Takže je to výsledok toho, čo my nazývame variabilita v rozmedzí jedného roku," povedal Braathen.
Vedci očakávajú, že relatívne veľké diery sa budú objavovať v zemskej ochrannej atmosfére aj ďalších 20 rokov aj keď dôjde k zníženiu množstva "skleníkových" plynov, ktoré ju ničia.
Minulý rok bola diera nad Antarktídou, ktorá obyčajne dosahuje svoje maximum v októbri, najväčšia zo všetkých doterajších meraní a dosahovala plochu 76,4 milióna štvorcových kilometrov. V diere bola hustota ozónu najmenšia nameraná kvôli obzvlášť chladnému počasiu.
Tento rok sa diera začala objavovať celkom skoro, už na konci augusta. To viedlo k obavám, že bude opäť veľmi veľká, ale následné mierne teploty spôsobili, že sa natoľko nezväčšila.