Ankara 15. októbra (TASR) - Turecká vláda dnes podľa očakávaní rozhodla, že požiada parlament o schválenie vojenskej operácie proti kurdským povstalcom v severnom Iraku. Podľa svojho hovorcu však stále dúfa, že takýto zásah nebude potrebný.
USA vyzývajú Turecko, dôležitého spojenca v NATO, aby nevysielalo vojakov do prevažne kurdského severného Iraku. Obávajú sa totiž, že by to mohlo destabilizovať túto jedinú relatívne pokojnú oblasť krajiny a možno aj širší región.
Vláda tureckého premiéra Recepa Tayyipa Erdogana je však pod veľkým domácim tlakom na to, aby podnikla tvrdý zákrok po sérii krvavých útokov kurdských povstalcov na turecké bezpečnostné sily. Rebeli zo zakázanej Strany kurdských pracujúcich (PKK) využívajú severný Irak ako základňu pre útoky na Turecko.
Schválenie cezhraničnej operácie tureckej armády v Iraku parlamentom by automaticky neznamenalo, že k nej dôjde. Erdoganova vláda už takýto súhlas dostala dvakrát v roku 2003, no nevyužila ho.
"Želáme si, aby sme nemuseli využiť tento krok... avšak najbolestnejšou realitou našej krajiny je realita teroru," povedal novinárom hovorca vlády Cemil Cicek po dnešnom zasadnutí kabinetu.
Povolenie cezhraničnej operácie, ktoré by podľa očakávaní mali poslanci schváliť v stredu, by podľa Ciceka bolo právnym základom na vojenské operácie v severnom Iraku v priebehu jedného roka.
Hovorca zdôraznil, že jediným terčom tureckých vojakov v prípade vniknutia do severného Iraku by boli militanti PKK. Podľa Ankary sa ich v hornatom regióne ukrýva približne 3000.
Cicek okrem toho zopakoval kritiku na adresu toho, že Irak napriek tlaku nepodnikol zákroky proti PKK na svojom území. Zástupca irackej vlády bude o záležitosti hovoriť s tureckými partnermi v utorok v Ankare.