Luxemburg 15. októbra (TASR) - Ministri zahraničných vecí Európskej únie dnes v Luxemburgu vyjadrili presvedčenie, že piatkový lisabonský summit potvrdí dohodu o reforme európskych inštitúcií, ktorá nahradí odmietnutú euroústavu. V súvislosti s obsahom dokumentu sa objavili výhrady zo strany Poľska a Talianska, ktoré však nie sú považované za natoľko závažné, aby zabránili európskym lídrom v jeho odsúhlasení.
Reformná zmluva je naprojektovaná tak, aby dala rozšírenej 27-člennej únii silnejšie vodcovstvo, efektívnejšiu zahraničnú politiku a viac demokratickejšieho rozhodovania.
"Nie je žiadny dôvod, prečo by sme nemali byť presvedčení, že na konci tohto týždňa budeme mať dohodu," uviedol portugalský minister pre európske záležitosti Manuel Lobo Antunes na tlačovej konferencii počas Rady pre všeobecné záležitosti a vonkajšie vzťahy EÚ.
Na vypracovaní dokumentu sa lídri členských štátov dohodli v júni v Bruseli. Následne sa začala medzivládna konferencia, ktorá mala dohodu o zmluve pretaviť do konkrétneho textu. Ten dokončili právni experti členských krajín začiatkom októbra.
"Som taktiež presvedčený, že počas tohto týždňa budeme mať dohodu o zmluve," konštatoval nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier.
Poľsko dnes naliehalo, aby sa do zmluvy začlenilo ustanovenie umožňujúce štátom bez blokujúcej menšiny odložiť rozhodnutia EÚ o niekoľko mesiacov. Iné štáty chcú, aby tzv. ionninský kompromis, nebol súčasťou zmluvy, ale len uvedený v menej záväznej deklarácii. "Som veľmi optimistická. Zostáva len malý krok smerom k dohode," reagovala po rokovaní poľská ministerka Anna Fotygová.
Taliansko znovu zopakovalo svoju výhradu nad stratou parity voči Francúzsku a Veľkej Británii pri prerozdelení kresiel v Európskom parlamente a chce, aby sa táto otázka oddelila od zmluvy a prerokovala sa neskôr.
Po súhlase európskych lídrov v Lisabone by záverečné slovo o zmluve malo padnúť na decembrovom summite v Bruseli. Následne by sa pristúpilo k jej ratifikácii tak, aby EÚ mala novú zmluvu účinnú pred voľbami do Európskeho parlamentu v roku 2009.