SARAJEVO 15. októbra (SITA/AP) - Do bosnianskej Srebrenice v pondelok pricestuje skupina holandských vojakov, ktorí tam slúžili počas najhoršieho masakra od 2. svetovej vojny. Srbské jednotky zabili v júli 1995 v Srebrenici asi 8000 moslimských mužov a chlapcov. Holandskí vojaci sa majú stretnúť s pozostalými obetí, ktoré mali pod hlavičkou OSN pred Srbmi chrániť. Od tragédie ide o prvú návštevu holandských vojakov v tejto oblasti. Jej organizátormi sú Pamätné centrum Kamp Westerbork, Inštitút veteránov a mierová organizácia Pax Christi. "Chcú sa vrátiť do miest, ku ktorým ich viažu smutné a zvláštne spomienky," hovorí sa vo vyhlásení troch organizátorov.
Delegácia vojakov aj so svojimi rodinami navštívi bývalú holandskú základňu, ako aj cintorín Potočari, kde zatiaľ pochovali 3000 srebrenických obetí exhumovaných z masových hrobov. Mali by navštíviť aj jeden nedávno objavený masový hrob. Najbolestnejšie bude pravdepodobne stretnutie s pozostalými. "Neviem, ako prežijem stretnutie s holandskými vojakmi," povedala Hatidza Mehmedovičová, šéfka asociácie Srebrenické matky. "Budú tam aj tí, ktorí sa len ticho pozerali, ako Srbi oddeľujú mužov od žien a detí? Ak prichádzajú na exkurziu, nie je to veľmi pekné," dodala.
Pozostalí obetí zo Srebrenice podali v júni na Medzinárodnom súdnom dvore v Haagu žalobu na OSN a holandskú vládu. Obe inštitúcie podľa žalobcov v roku 1995 zlyhali pri ochrane civilného obyvateľstva pred útokom jednotiek bosnianskych Srbov. Počas obliehania Srebrenice silami bosnianskych Srbov v roku 1995 OSN prehlásila Srebrenicu za bezpečnú zónu pre civilné obyvateľstvo. Približne 450 zle vyzbrojených holandských vojakov sa bezmocne prizeralo, ako tisíce bosnianskych Srbov udreli na mesto.
Nezávislý výskum Holandského inštitútu pre vojnovú dokumentáciu zbavil holandských vojakov viny, pretože boli v menšine, nedostatočne ozbrojení a strieľať mohli len v sebaobrane. Bývalý generálny tajomník OSN Kofi Annan v roku 1999 priznal "chyby v úsudku" v prípade Srebrenice. Holandská vláda priznala "politickú zodpovednosť" za zlyhanie v mierovej misii a vyčlenila ročne 14,9 milióna eur na pomoc Bosne, z ktorých tretina je určená na prestavbu Srebrenice. V roku 2002 odstúpila pre srebrenickú masakru vláda Wima Koka.
Medzinárodný súdny dvor OSN v Haagu vo februári rozhodol, že masakra moslimov v Srebrenici bola genocídou.