Moskva/Groznyj 15. apríla (TASR) - Sedem civilistov a námestník prokurátora Grozného Vladimir Moroz sa stali v sobotu obeťami niekoľkých atentátov, ku ktorým došlo v hlavnom meste separatistického Čečenska.
Ako informovali ruské vojenské zdroje, najmenej traja z civilistov boli ženy ruskej národnosti. Všetky vraždy sa stali s použitím strelných zbraní s tlmičom. Kým civilisti boli zastrelení na ulici za bieleho dňa, zástupcu prokurátora Vladimira Moroza zastrelili 20 výstrelmi v miestnej kaviarni, v ktorej sa zastavil podvečer pri návrate z vyšetrovania vraždy troch ruských žien.
Terčom nevyjasnených útokov v čečenskej metropole sú najčastejšie ruské ženy. Od začiatku marca sa počet zavraždených ruských žien v Groznom priblížil trom desiatkam.
Rusku sa aj napriek opakujúcim vyhláseniam o konsolidácii života nedarí uviesť v Čečensku verejný život do obvyklých koľají. Terčom separatistov sú nielen ruskí vojaci, ale aj predstavitelia proruskej správy. Vo východočečenskom meste Avtury v okrese Šali prišiel vo štvrtok o život Šamalu Denijev, jeden zo spolupracovníkov Achmada Kadyrova, šéfa prorusky orientovanej čečenskej vlády.
K najnovšim mimoriadnym udalostiam v Groznom došlo práve v čase, keď odštiepeneckú republiku nečakane navštívil prvýkrát od svojho zvolenia ruský prezident Vladimir Putin. Ruský líder sa zaujímal o postavenie ruských vojakov a prvé kroky smerom k obnove verejného života v tejto separatistickej provincii.
Putin do samotnej metropoly Groznyj neprišiel, ale nebol od nej ďaleko. Z dagestanskej Machačkaly helikoptérou priletel do čečenskej obce Chatuni a neskôr na hlavnú ruskú vojenskú základňu v Chankale neďaleko Grozného.
Prezident Putin, sprevádzaný novými ministrami obrany a vnútra Sergejom Ivanovom a Borisom Gryzlovom, sa v Chankale stretol s viacerými poprednými predstaviteľmi ruských vojenských jednotiek, operujúcich v krízovej oblasti na Kaukaze, proti ktorým čečenskí povstalci aj v uplynulých dňoch podnikli viacero útokov.
Prezident Ruska ocenil profesionalitu ruskej armády a dobré tylové zabezpečenie, kritizoval však systém vyplácania žoldu, ktorý dôstojníci a vojaci dostávajú väčšinou s veľkým oneskorením.
Prezident Ruskej federácie počas návštevy Čečenska potvrdil, že sťahovanie armády bude pokračovať. Žiadne konkrétne údaje o tempe odsunu a o počtoch vojakov však neuviedol.
"Rusko tu bude mať toľko príslušníkov armády, koľko bude potrebovať," konštatoval prezident vyhýbavo. Podľa neoficiálnych údajov pred začiatkom sťahovania armády pripadalo v Čečensku na 300.000 obyvateľov až 80.000 vojakov ministerstva obrany, vnútra a príslušníkov špeciálnych jednotiek, vrátane agentov tajných služieb.
Niektoré ruské médiá odsun armády kritizovali a označili ho iba za symbolické gesto Kremľa, ktoré nepovedie k reálnemu zníženiu ruskej vojenskej prítomnosti v Čečensku.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) dem