Moskva 12. októbra (TASR) - Spojené štáty americké zvažujú uvalenie nových sankcií na krajiny spolupracujúce s Iránom, uviedla dnes americká ministerka zahraničných vecí Condoleezza Riceová po moskovských rozhovoroch na vysokej úrovni medzi Ruskom a Amerikou.
"USA nedovolia Iránu využívať medzinárodný finančný systém, ktorého výhody poskytuje na pomoc medzinárodného terorizmu," vyhlásila na tlačovej konferencii.
"Fakt, že Irán naďalej vzdoruje medzinárodnému spoločenstvu, znamená, že aj tí, čo s Iránom obchodujú, predstavujú hrozbu," dodala Riceová.
Americké ministerstvo zahraničných vecí v auguste 2006 uvalilo sankcie na zbrojné spoločnosti za údajné dodávanie zariadení Iránu, čím porušili americké zákony zakazujúce predaj tých zariadení Teheránu, ktoré pomáhajú vyvinúť zbrane hromadného ničenia.
Sankcie zabránili americkým firmám v spolupráci so spoločnosťami, ako sú výrobca lietadiel Suchoj a výrobca zbraní Rosboronexport.
Tie reagovali tvrdením, že sankcie boli prostriedkom na to, aby im zabránili v konkurovaní americkým zbrojným obchodníkom. Suchoj medzičasom poprel, že by mal akékoľvek kontakty s Teheránom, a vyhlásil, že s krajinou nespolupracuje už šesť rokov.
Moskva minulý rok podpísala s Teheránom zmluvu v hodnote 700 miliónov dolárov o dodávke rakiet zem-vzduch a takisto stavia prvú jadrovú elektráreň v Iráne.
USA a Rusko majú medzi sebou spor o to, ako potrestať iránsku vládu za odmietanie požiadaviek Bezpečnostnej rady OSN, aby zastavila obohacovanie uránu. Moskva totiž odmieta sankcie a prísnejšie opatrenia.
Ruský prezident Vladimir Putin začiatkom tohto týždňa na tlačovej konferencii vyhlásil: "Nemáme žiadne informácie, že Irán sa snaží vyrobiť jadrové zbrane, a sme presvedčení, že také plány ani neexistujú."