JUBA 11. októbra (SITA/AP/AFP) - Vládnuca strana autonómneho južného Sudánu pozastavila vo štvrtok svoju účasť vo vláde národnej jednoty so severom, čo sa považuje za najnebezpečnejší úder krehkej mierovej dohode, ktorá ukončila roky občianskej vojny v tejto africkej krajine. Dôvodom rezignácie Hnutia za oslobodenie sudánskeho ľudu (SPLM) je blokovanie uplatnenia dohody z roku 2005 vládou v Chartúme, najmä v súvislosti s ustanoveniami definujúcimi hranicu medzi severom a juhom Sudánu. Ide o citlivú otázku, pretože hranica prechádza cez niektoré regióny s najväčšou produkciou ropy.
"SPLM odvolala všetkých ministrov a prezidentských poradcov vo vláde národnej jednoty," uviedol pre agentúru AP generálny tajomník strany Pagan Amum v Jube, hlavnom meste poloautonómneho južného Sudánu. Ako povedal, 18 ministrov a zástupcov ministrov a traja poradcovia zo SPLM zotrvajú mimo ústrednej vlády, kým sever neprestane porušovať mierovú dohodu.
Niekdajšie povstalecké hnutie SPLM a jeho ozbrojené krídlo podpísali mierovú dohodu s Chartúmom v roku 2005, ktorá ukončila 21 rokov trvajúcu vojnu medzi moslimským severom a kresťanským a animistickým juhom. Počas konfliktu zahynuli najmenej dva milióny ľudí a ďalšie milióny museli opustiť svoje domovy. Napriek tomu, že bývalý povstalecký vodca Salva Kiir je prvým viceprezidentom vo vláde národnej jednoty, uplatnenie dohody sprevádzali problémy a vzájomné obviňovanie. Rozhodnutie južného Sudánu odísť z vlády prišlo v čase eskalácie konfliktu v západosudánskom regióne Dárfúr.