TEHERÁN 11. októbra (SITA/AFP) - Bývalý iránsky jadrový vyjednávač Hassan Rauhání ostro kritizoval politiku Iránu týkajúcu sa kontroverzného nukleárneho programu, pričom zdôraznil tvrdý dosah sankcií na ekonomiku krajiny. Rauhání, ktorý je členom dvoch vplyvných orgánov, v rozhovore pre štvrtkové vydanie novín Etemad Melli zdôraznil, že Irán je "ohrozený v rámci medzinárodnej sféry viac ako inokedy." Podľa jeho slov počet oponentov Teheránu stúpa, pričom dodal, že "diplomacia krajiny je úspešná, keď nedovolí nepriateľovi zjednotiť iné krajiny proti našim národným záujmom."
Kým Irán rokuje s Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu o objasnení kľúčových otázok v jeho jadrových experimentoch, hlavné mocnosti zapojené do rokovaní o spornom nukleárnom programe sa majú zísť budúci týždeň v Európe, aby prediskutovali sprísnenie sankcií OSN voči islamskej republike. Teherán potrestali dvakrát sankciami OSN za jeho jadrovú agendu, ktorá je podľa Západu na čele s USA zameraná na vývoj nukleárnych zbraní. Irán obvinenie odmieta a tvrdí, že jeho program je čisto mierový.
"Nepochybne sa počet našich nepriateľov zvýšil," pokračoval Rauhání. "Až do včerajška to boli iba Spojené štáty a Británia. Dnes je to aj Francúzsko, ktoré s oveľa väčším zanietením sympatizuje s USA." Rauhání, prominentný duchovný a člen Zhromaždenia expertov a Rady strážcov, spomenul aj zhoršenie ekonomickej situácie v Iráne napriek nárastu cien ropy na takmer 80 dolárov za barel. "Nepochybne tu nie sú žiadne známky dynamickej a zdravej ekonomiky. Keby sme mali multilaterálny a presný plán, mnohé z našich ekonomických problémov by boli vyriešené."
Iránsky prezident Mahmúd Ahmadínedžád prišiel k moci vďaka populistickému programu, v ktorom sľuboval zlepšenie ekonomickej situácie obyčajných ľudí, čo malo byť založené na ropných príjmoch krajiny ako člena číslo dva v Organizácii krajín vyvážajúcich ropu (OPEC). Avšak dnes čelí kritike ekonómov za nedostatočné riadenie a neplnenie sľubov. "Naša situácia nie je závideniahodná, dosahy týchto tlakov sa odrážajú v našich ekonomických a politických vzťahoch a naša situácia sa zhoršuje zo dňa na deň," uviedol Rauhání v súvislosti so sankciami OSN, ktoré Ahmadínedžád bagatelizuje. "Niekto by povedal, že to nie je dôležité, ale dôležité to je pre našich ľudí, pretože ľudia platia cenu,"