Viedeň 11. októbra (TASR) - Sudetonemecký landsmančaft v Rakúsku (SLÖ) privítal schválenie rezolúcie zahraničného výboru Snemovne reprezentantov amerického Kongresu, v ktorej nazýva masakru vyše jedného milióna Arménov v Osmanskej ríši genocídou.
"Pre sudetských Nemcov ukazuje toto rozhodnutie správnym smerom, pretože podobné zločiny nesmú byť jednoducho vygumované z povedomia svetovej verejnosti," konštatuje sa v dnešnom vyhlásení šéfa SLÖ Gerharda Zeihsela. Turecko a Česko sú podľa jeho slov v popieraní genocídy na tom rovnako.
"Uznanie masakry na Arménoch ako genocídy by malo byť pre vlády v Prahe a v Bratislave varovaním" a objasnením, že genocída na sudetských a karpatských Nemcoch zostáva skutočnosťou bez ohľadu na časový faktor, podčiarkol vedúci predstaviteľ SLÖ a dodal: Z priehľadných dôvodov sa niekdajšia americká ministerka zahraničných vecí českého pôvodu Madeleine Albrightová pokúšala primäť svojich demokratických priateľov k rezignácii na túto rezolúciu.
Gerhard Zeihsel pripomenul názor medzičasom zosnulého rakúskeho experta na medzinárodné právo Felixa Ermacoru, podľa ktorého vyhnanie sudetských Nemcov z bývalého Československa napĺňa skutkovú podstatu trestného činu genocídy a nie je premlčané. "V Česku a na Slovensku túto genocídu naďalej tvrdošijne popierajú," kritizoval podľa agentúry APA Gerhard Zeihsel.
Krok amerických zákonodarcov, ktorí hlasovali v zahraničnom výbore za rezolúciu pomerom hlasov 27:21, ostro kritizoval aj prezident USA George W. Bush, ktorý upozornil, že môže ublížiť dvojstranným vzťahom s Tureckom.
Podľa jeho slov však prijatie takejto rezolúcie poškodí aj americkú politiku na Blízkom východe a v Iraku, kde sú americké jednotky závislé na dodávkach výstroje a zásob práce cez turecké územie.
Predsedníčka Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová chce predložiť rezolúciu na hlasovanie dolnej komore Kongresu, termín tohto kroku však ešte nie je známy.
Arménsko obviňuje Turkov zo zabitia 1,5 milióna Arménov v rokoch 1915-17, čo označuje za genocídu. Turecká strana pojem genocída odmieta a tvrdí, že počty obetí sú zveličené. K obetiam došlo podľa Ankary na tureckej aj arménskej strane.