Brusel 11. októbra (TASR) Európsky parlament dnes odhlasoval návrh nového prerozdelenia poslaneckých kresiel v európskom zákonodarnom zbore pre obdobie 2009-2014. Slovensko má mať podľa neho 13 europoslancov, čo znamená o jedného menej, než má v súčasnosti. Takýto stav však predpokladala aj Zmluva z Nice.
Nové rozdelenie kresiel vychádza z pravidiel v rámci novej zmluvy EÚ dohodnutej na júnovom summite, na ktorom európski lídri požiadali EP, aby do októbra predložil návrh.
Europarlament má v súčasnosti 785 členov, po voľbách v roku 2009 sa má sa v nadchádzajúcom legislatívnom období tento počet znížiť na 750. Jednotlivé krajiny musia byť zastúpené minimálne šiestimi a maximálne 96 poslancami, pričom sa poslanecké kreslá rozdelia podľa princípu tzv. degresívnej proporcionality, to znamená, že čím väčšia je populácia členskej krajiny, tým väčší počet voličov bude každý europoslanec zastupovať. V prípade Nemecka ako najväčšej členskej krajiny únie tak bude každý z 96 europoslancov zastupovať takmer 860.000 voličov, zatiaľ čo na každého zo šiestich poslancov Malty ako najmenšieho štátu únie pripadne vyše 67.000 občanov.
V porovnaní s terajším stavom bude mať 17 krajín od roku 2009 menej poslancov, na druhej strane si Malta, Slovinsko, Rakúsko a Švédsko o jedného polepšia. Najväčšie škrty čakajú na Taliansko, ktorého počet europoslancov klesne zo 78 na 72, Veľkú Britániu, ktorú bude zastupovať 73 poslancov t.j. o päť menej a Francúzsko, ktoré stratí štyri kreslá a bude mať 74 mandátov. Zvyšných šesť krajín - Španielsko, Bulharsko, Lotyšsko, Estónsko, Cyprus a Luxembursko - si udrží rovnaký počet poslancov. Česká republika príde o dvoch poslancov v porovnaní s terajšími 24.
Do počtu 750 nie sú zarátaní zástupcovia Chorvátska, ktoré má ambíciu stať sa členom EÚ v roku 2009. Podľa návrhu by sa v tomto prípade stanovený strop provizórne prekročil, tak ako sa stalo po vstupe Bulharska a Rumunska.
Podľa novej zmluvy EÚ musí nové rozdelenie mandátov schváliť jednomyseľne Európska rada, ktorá sa bude touto otázkou zaoberať na budúcotýždňovom summite v Lisabone.