Peking 11. októbra (TASR) - Šesťstranné rozhovory, ktoré priviedli Severnú Kóreu k prísľubu nukleárneho odzbrojenia, by mohli byť modelom zmiernenia napätia s Iránom. Washington je však zrejme rozhodnutý ísť inou cestou, uviedli dnes oficiálne čínske noviny.
Bývalý čínsky veľvyslanec v Iráne pre zahraničné vydanie denníka People's Daily napísal, že šesťstranné rokovania v hostiteľskom Pekingu sú príkladom pre prístup k Teheránu v spore okolo jeho jadrového programu.
Po tom, ako Severná Kórea tento mesiac súhlasila s vyradením hlavných nukleárnych zariadení z činnosti a priznaním všetkých jadrových aktivít do konca roka, označil izolovanú komunistickú krajinu za možný príklad pre Irán aj americký prezident George Bush.
Čínsky veľvyslanec Chua Li-ming však z prípadu KĽDR vyvodil iné závery ako Bush. Ako uviedol, pre ukončenie krízy okolo Iránu sú potrebné priame rokovania Washingtonu s Teheránom. Aj v prípade, že Irán bude pokračovať v obohacovaní uránu, ktorý má podľa OSN zastaviť.
Podľa čínskeho predstaviteľa sú však takéto rozhovory nepravdepodobné.
"Oba prípady sa týkajú nukleárnej problematiky a obe krajiny Spojené štáty vnímali ako súčasť 'osi zla', avšak postoje USA voči Severnej Kórei a Iránu sa výrazne líšia," napísal Chua, ktorý pôsobí vo výskumnom inštitúte spadajúcom pod ministerstvo zahraničných vecí.
Pre USA je podľa neho spor okolo iránskeho jadrového programu len prvým krokom pri ich celkovej snahe zvrhnúť islamskú vládu v Teheráne.
"Spojené štáty majú tri možnosti pre Irán: rokovania, sankcie a ozbrojenú silu," uviedol Chua. "Spojené štáty evidentne nemajú záujem o rokovania a viac inklinujú k druhým dvom možnostiam."