Bangkok 11. októbra (TASR) - Medzinárodná organizácia na ochranu ľudských práv Human Rights Watch (HRW) dnes vyzvala Bezpečnostnú radu OSN na uvalenie úplného zbrojného embarga na vládnucu vojenskú juntu v Mjanmarsku. Organizácia pritom dôvodí "pokračujúcim masívnym porušovaním ľudských práv" v tejto juhovýchodnej ázijskej krajine.
HRW kritizuje Indiu, Čínu a Rusko ako principiálnych spojencov a dodávateľov zbraní pre juntu v bývalej Barme, ktorá je pod diplomatickým tlakom za septembrové krvavé potlačenie prodemokratických protestov.
"Je čas pre Bezpečnostnú radu ukončiť všetky predaje a transfery zbraní vláde, ktorá používa represiu a strach na udržanie moci," uviedol riaditeľ HRW v Ázii Brad Adams. "Namiesto pokračovania ochrany drzých barmských generálov, by sa Čína a Rusko mali pripojiť k ďalším členom Bezpečnostnej rady a prerušiť nástroje represie," dodal.
Podľa HRW predala India tento rok do Mjanmarska tanky a ťažké strelné zbrane, ktoré sú bežne používané v rôznych konfliktoch s partizánmi v hraničných oblastiach krajiny.
India, ktorá má rovnako ako Čína záujem o mjanmarské zdroje plynu, je podľa HRW pripravená na budúci rok predať ešte viac lietadiel, delostrelectva, obrnených vozidiel, tankov, lodí a menších zbraní. "Blízke vzťahy Indie s barmskou armádou sú hanbou pre najväčšiu svetovú demokraciu," uviedol Adams.
Ľudskoprávna organizácia taktiež uviedla, že Čína dodala mjanmarským generálom bojové helikoptéry, tanky, mínomety, menšie strelné zbrane a míny. Mjanmarské armáda, ktorá je so 400.000 príslušníkmi ďaleko najväčšia v juhovýchodnej Ázii, má tiež malú letku lietadiel Mig-29, získala ich údajne od Ruska v roku 2002.