KÁTHMANDU 11. októbra (SITA/AP) - Nepálsky parlament by mal začať vo štvrtok rozpravu o zrušení monarchie, ktoré požadujú bývalí komunistickí rebeli. Komunisti známi ako maoisti žiadajú okamžité odstránenie kráľa, no najväčšia parlamentná strana, Nepálsky kongres premiéra Giriju Prasada, informovala, že bude hlasovať proti takémuto návrhu. Kongres, ktorý má v parlamente 132 mandátov, povedal, že kráľa by mali zbaviť funkcie, ale až po uskutočnení volieb do ústavodarného zhromaždenia, ktoré rozhodne o budúcej podobe politického systému krajiny.
"Veríme, že náš návrh parlamentom prejde. Vyjednávame s ostatnými stranami, aby sme ich presvedčili o podpore nášho návrhu," povedal šéf komunistov v parlamente Dev Gurung. Očakáva sa, že diskusia bude pred konečným hlasovaním 328-členného parlamentu trvať niekoľko dní. Maoisti a ostatné strany, ktoré ich návrh podporujú, majú spoločne iba 87 parlamentných kresiel. Komunisti minulý mesiac z vlády odišli s požiadavkou na okamžité zrušenie monarchie a Nepál vrhli do novej politickej krízy.
"Veríme, že krízu sa podarí vyriešiť prostredníctvom parlamentnej diskusie," povedal minister vnútra Krišna Prasad Sitaula a dodal: "Cieľom rozhovorov, na ktorých sa zúčastňujú všetky strany, je dosiahnutie dohody." Pre odchod maoistov z koalície musela vláda odložiť konanie volieb do ústavodarného zhromaždenia, ktorého úlohou bude pripraviť novú ústavu a dať politickému systému konečnú podobu.
Voľby sa mali podľa pôvodných plánov konať 22. novembra, no pravdepodobne sa neuskutočnia skôr ako v marci budúceho roka. Kráľ Gjanéndra je od svojho nástupu na trón v roku 2001 medzi Nepálčanmi neobľúbený. V roku 2005 uchvátil absolútnu moc s odôvodnením, že na chaotickú politickú scénu tak prinesie poriadok a potlačí rebélie maoistov. Politická a hospodárska atmosféra v krajine sa zhoršila a nespokojnosť obyvateľstva viedla v apríli minulého roka k protestom, po ktorých kráľ upustil od diktatúry.