NEW YORK 11. októbra (SITA/AFP) - Zástupcovia členov Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (BR OSN) v stredu dosiahli dohodu o kľúčových častiach návrhu stanoviska odsudzujúceho vládny vojenský zásah proti demonštrantom v Mjanmarsku. Veľvyslanci musia pred záverečným hlasovaním prekonzultovať konečnú podobu stanoviska so svojimi krajinami. Informovali o tom diplomatické zdroje. Americký vyslanec Zalmay Khalilzad novinárom povedal, že po zdĺhavých rokovaniach za zatvorenými dverami sa 15-členná rada stretne opäť vo štvrtok ráno, aby v nádeji schválenia tohto nezáväzného textu zvážila reakcie krajín.
Spojené štáty, Veľká Británia a Francúzsko predložili minulý týždeň ostatným členom Bezpečnostnej rady OSN návrh vyhlásenia odsudzujúceho "násilné potlačenie" mierumilovných protivládnych protestov mjanmarským vojenským režimom ako aj použitie sily proti náboženským osobnostiam a inštitúciám v krajine. Nezáväznú rezolúciu, ktorú musí schváliť všetkých 15 členov BR OSN, nechali kolovať po vystúpení vyslanca OSN Ibrahima Gambariho na pôde rady, ktorý informoval o jeho štvordňovej misii v Mjanmarsku.
Text oceňuje Gambariho misiu a jeho informovanie na pôde rady. Vyzýva na "okamžité prepustenie zatknutých, pre zranených prístup k náležitej zdravotníckej starostlivosti a informovanie o počte zatknutých, nezvestných alebo zabitých počas nedávnych mierových demonštrácií." Krajiny tiež vyzvali juntu, aby prepustila všetkých politických väzňov vrátane líderky opozície Aun San Su Ťij, "umožnila dialóg s predstaviteľmi všetkých politických a etnických skupín na podporu procesu zmierenia, dialógu a demokratizácie." Návrh zdôrazňuje, aby vládnuca junta "bez ďalšieho odkladania podporila tento proces za priamej pomoci OSN." Rada podporila "skorý návratu Gambariho do Mjanmarska v záujme udržania dynamiky a maximalizácie vyhliadok na konkrétny pokrok.