Paríž 10. októbra (TASR) - Rieky vo východnom a severnom Francúzsku sú znečistené chemikáliami, ktoré sú zakázané zákonom od roku 1987 a je veľmi ťažké ich odstrániť, uvádza sa v dnešnej správe vlády.
Francúzsko začiatkom tohto roka zakázalo rybolov na väčšine toku rieky Rhôny, ktorá preteká cez juhovýchodný cíp krajiny, lebo vedci oznámili, že obsahuje nebezpečné množstvá polychlórovaných bifenylov (PCB).
Najnovšia správa však uvádza, že ďalšie rieky, vrátane Sieny tečúcej cez Paríž, sú dokonca v ešte horšom stave vďaka desaťročia trvajúcemu odhadzovaniu priemyselného odpadu do vodných tokov.
PCB sa používal predovšetkým ako chladiaca a izolačná kvapalina v elektrických transformátoroch a kondenzátoroch, ale vo Francúzsku ho v roku 1987 zakázali, keď výskum ukázal, že u ľudí spôsobuje problémy s plodnosťou a rastom a zapríčiňuje rakovinu.
"PCB sa veľmi často využíval v priemysle od 30. rokov, takže teraz trpíme následkami dlhotrvajúceho znečisťovania," uviedla Nathalie Kosciusková-Morizetová z ministerstva životného prostredia.
"Nedokážeme zbaviť Rhônu znečistenia. Technicky aj ekonomicky by to nebolo možné. Keby sme prebagrovali dno rieky, riskovali by sme uvoľnenie PCB usadeného v bahne. Skúmame ďalšie riešenia, vrátane tých biologických, ako napríklad využitie baktérií, ktoré dokážu pohltiť a spracovať PCB," vysvetlila.