Uviedol to v stredu taliansky premiér Romano Prodi, podľa ktorého by sa diskusia o reforme EP mala uskutočniť až po tom, ako všetky členské štáty ratifikujú zmluvu, ktorá má nahradiť nechcenú európsku ústavu. Návrh zmluvy stanovuje zníženie zo súčasných 786 na maximálny počet 750 poslancov po európskych voľbách v roku 2009. Očakáva sa, že plán rumunského a francúzskeho poslanca europarlament vo štvrtok schváli. Taliansko by tak prišlo o šesť kresiel, Veľká Británia o päť a Francúzsko by malo o štyroch poslancov menej.
Predstavitelia členských štátov EÚ sa budúci týždeň stretnú v portugalskom Lisabone, aby prediskutovali posledné detaily zmluvy. Navrhovaná parlamentná reforma má byť súčasťou agendy vrcholnej schôdzky. "Nemá to nič spoločné so samotnou zmluvou, zmluva môže byť schválená bez nejakého vplyvu počtu miest v parlamente," uviedol Prodi po stretnutí s predsedom Európskej komisie Josém Manuelom Barrosom v Bruseli. Talianska ministerka pre záležitosti EÚ Emma Boninová minulý týždeň uviedla, že plánované prerozdelenie je "neprijateľné" a podľa jej vyhlásenia sa ho talianski poslanci budú snažiť zmierniť.
Prodi zdôraznil, že ak sa nepodarí dosiahnuť dohodu o prerozdelení miest do roku 2009, EÚ sa môže vrátiť k predchádzajúcemu plánu, podľa ktorého sa EP zmenší na 736 poslancov. V tom prípade by Francúzsko so 62,9 milióna obyvateľmi, Británia so 60,4 milióna a Taliansko s 58,8 milióna obyvateľmi stratili rovnaký počet kresiel v europarlamente.