Washington 10. októbra (TASR) - Ministerka zahraničných vecí USA Condoleezza Riceová dnes varovala členov Kongresu pred prijatím rezolúcie o genocíde Arménov na tureckom území. Vyhlásenie by podľa ministerkiných slov mohlo poškodiť vzťahy s Tureckom a skomplikovať politické snahy Spojených štátov na Blízkom východe.
Podľa Riceovej by mala rezolúcia "destabilizačný účinok" na americké úsilie v Afganistane a v Iraku, keďže Turecko je dôležitým strategickým spojencom Washingtonu v regióne.
Návrh vyhlásenia, ktoré označuje masakre Arménov z roku 1915 vo vtedajšej Osmanskej ríši za genocídu, by mal ešte dnes prerokovať výbor pre zahraničné vzťahy Snemovne reprezentantov.
V prípade, že členovia výboru dokument odsúhlasia, môže byť predložený na schválenie v pléne snemovne, v ktorej má návrh podporu viac ako polovice kongresmanov. Očakáva sa vystúpenie prezidenta USA Georgea W. Busha, ktorý plánuje vyzvať kongresmanov, aby upustili od prijatia dokumentu.
Bushova administratíva je proti rezolúcii, Kongres s demokratickou väčšinou je však viac ovplyvnený silnou arménskou diaspórou.
Arménsko obviňuje Turkov zo zabitia 1,5 milióna Arménov v rokoch 1915-17, čo označuje za genocídu. Turecká strana pojem genocída odmieta a tvrdí, že počty obetí sú zveličené. K obetiam došlo podľa Ankary na tureckej aj arménskej strane.
Turecko je kľúčovým spojencom Washingtonu v NATO a na Blízkom východe. Z tureckého parlamentu sa ozvali hlasy, že ak bude rezolúcia prijatá, Ankara zváži obmedzenie využívania dôležitej leteckej základne v Incirliku americkými lietadlami.
Turecko taktiež poslalo do USA delegáciu poslancov s cieľom zabrániť prijatiu návrhu. Turecký premiér Tayyip Erdogan varoval, že prípadné schválenie rezolúcie poškodí vzťahy medzi oboma krajinami.