New York 10. októbra (TASR) - Americkí vedci varujú, že v New Yorku a okolí sa môže kvôli globálnemu otepľovaniu do roku 2050 takmer zdvojnásobiť počet úmrtí spôsobených horúčavami, ak sa nepodniknú žiadne snahy o obmedzenie emisií skleníkových plynov.
"Je možné, že v nie príliš vzdialenej budúcnosti budú v domácnostiach v regióne uvažovať, ako na kvalitu ich života vplýva globálne otepľovanie a emisie skleníkových plynov," povedala agentúre Reuters Kim Knowltonová z Kolumbijskej univerzity, hlavná autorka štúdie.
Ak sa teraz podniknú kroky na obmedzenie emisií, Newyorčania by mohli zabrániť trom stovkám takýchto očakávaných úmrtí ročne, povedala Knowltonová. "Ak okamžite začneme s postupnými krokmi na obmedzenie emisie skleníkových plynov, môžeme zachrániť životy. To je dobrá správa," uviedla.
Knowltonová a jej kolegovia využili počítačový model na odhad nárastu teplôt v New Yorku a okolí do roku 2050, pričom vychádzali z dvoch scenárov - jeden predpokladal rýchly nárast populácie a nedostatok "agresívnych" opatrení na obmedzenie emisií, druhý rátal s pomalším rastom a "zvýšením obáv o environmentálnej udržateľnosti".
Podľa najhoršieho, vysoko emisného scenára sa môže počet úmrtí, ktoré súvisia s horúčavami, do roku 2050 zvýšiť o 95 percent. Po zohľadnení prípadnej aklimatizácie, rozšírenia klimatizácií, vydávaní varovaní pred horúčavami a iných opatrení, vedci odhad znížili na 68 percent. Ak by boli emisie nižšie, úmrtia podľa projekcie narastú o 71 percent bez aklimatizácie, resp. o 47 percent s aklimatizáciou obyvateľov.
Najmenšie zvýšenie úmrtnosti vedci očakávajú v mestských častiach regiónu, kde sú v súčasnosti vysoké teploty a v budúcnosti dôjde len k malému nárastu. Úmrtnosť sa však môže prudko zvýšiť na predmestiach a vidieckych oblastiach newyorských a connecticutských okresoch severne od New York City, ktoré sú v súčasnosti relatívne chladné.