WASHINGTON 9. októbra (SITA/AP) - Spojené štáty americké v utorok varovali Turecko pred jednostrannou inváziou do Iraku zameranou proti separatistickým etnickým Kurdom. Ankara totiž v utorok pohrozila, že v prípade potreby takúto operáciu schváli. "Nie som si istý, či je jednostranná invázia cestou, ktorá povedie k vyriešeniu problému," vyhlásil hovorca amerického ministerstva zahraničia Sean McCormack. "Mnoho mesiacov sme Turecku v tejto otázke na verejnej i súkromnej úrovni radili, že je dôležité pri hľadaní riešenia spolupracovať," dodal hovorca.
Na otázku, či by Washington podporil zásah Ankary v Iraku, hovorkyňa Bieleho domu Dana Perinová odpovedala: "Myslím, že je to predčasné." "Chceme Turecku pomôcť vyriešiť problém s teroristickou Stranou kurdských pracujúcich (PKK) v severnom Iraku," uviedla hovorkyňa. Vojenská invázia do severnej časti Iraku má byť súčasťou intenzívnejších opatrení proti základniam kurdských separatistov v regióne.
Turecká vláda v pondelok rokovala o ďalších krokoch v boji proti kurdským separatistom potom, ako kurdskí povstalci zabili v nedeľu a v pondelok 15 tureckých vojakov. Ako po zasadnutí kabinetu informoval hovorca vlády Cemil Cicek, "vláda je rozhodnutá prijať akékoľvek opatrenie, ak bude užitočné na zastavenie terorizmu". Naznačil pritom, že vláda zvažuje možnosť cezhraničnej operácie.
Turecko tvrdí, že by dalo prednosť zásahu zo strany Spojených štátov a ich spojencov z radov irackých Kurdov proti separatistom z Kurdskej strany pracujúcich (PKK). "Príslušné inštitúcie dostali potrebné príkazy a inštrukcie, aby v najbližšom období vykonali všetky zákonné, hospodárske a politické prípravy na ukončenie pôsobenia teroristickej organizácie v susednej krajine, vrátane cezhraničnej operácie, ak bude potrebná," píše sa vo vyhlásení.
Separatistickú PKK považuje Turecko i Európska únia za teroristickú organizáciu. Násilná kampaň Kurdov za autonómiu vo východnej a juhovýchodnej časti Turecka si od roku 1984 vyžiadala viac ako 37 000 obetí.