Bajkonur 9. októbra (TASR) - Predstaviteľ ruskej vesmírnej agentúry dnes odovzdal americkej astronautke Peggy Whitsonovej tradičný kazašský bič, aby "zvládla" svoju posádku, keď sa stane prvou ženskou veliteľskou Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS).
Raketa Sojuz-FG s Whitsonovou, Ruskom Jurijom Maenčenkom a prvým malajzijským kozmonautom, Šaichom Muszafárom Šakurom má z ruského kozmodrómu Bajkonur v kazašskej stepi k ISS vyštartovať v stredu.
Whitsonová, ktorá bič s troma hrotmi so smiechom prevzala od Sergeja Semčenka, povedala, že si ho na obežnú dráhu vezme "len pre prípad". Ako vážnejšie dodala, misia ilustruje mier medzi Západom a moslimským svetom.
"Svet je jedno miesto a je veľmi nádherný, keď sa naň pozeráte s vesmíru," povedala Whitsonová na tlačovej konferencii.
Šakur (35), ktorý sa stane deviatym moslimom vo vesmíre, povedal, že 12-dňová cesta bude inšpiráciou pre jeho krajinu a moslimov po celom svete.
"Je to malý krok pre mňa, ale veľký skok pre malajzijský ľud," povedal parafrázujúc legendárne slová Američana Neila Armstronga, ktoré vyslovil tesne pred tým, ako prvý človek vstúpil na Mesiac. "Cítim zodpovednosť za všetkých moslimov na svete," dodal.
Misia časovo spadá do posledných dní svätého mesiaca ramadán, ktorý od moslimov vyžaduje pôst od úsvitu do západu slnka. Malajzijskí klerici však rozhodli, že Šakura na čas pobytu vo vesmíre od pôstu oslobodia.
Islam si tiež vyžaduje, aby bol veriaci počas modlitieb obrátený k Mekke - čo sa však na obežnej dráhe bude meniť. Moslimskí duchovní rozhodli, že presné nasmerovanie je potrebné len pre začiatok modlitebného rituálu.
Šakur sa má na Zem vrátiť 21. októbra spolu s dvoma ruskými členmi súčasnej posádky ISS.
Whitsonová a Malenčenko na ISS zostanú ako nová posádka a v októbri sa k nim pripojí americký astronaut Daniel Tani, ktorého privezie raketoplán Discovery. Tani nahradí krajana Claytona Andersona, ktorý je na stanici od júna.
Vesmírny let Malajzijčana za 25 miliónov dolárov dojednali v roku 2003 spolu so zmluvou, na základe ktorej Malajzia od Ruska kúpi 18 ruských stíhačiek za 900 miliónov dolárov.
Prvým moslimom vo vesmíre sa v roku 1985 stal saudský princ Sultán bin Salmán ako súčasť posádky raketoplánu Discovery. Pred Šakúrom sa na obežnú dráhu minulý rok ako prvá vesmírna turistka dostala Američanka iránskeho pôvodu Anousheh Ansariová.