Manila 8. októbra (TASR) - Počet ľudí žijúcich v extrémnej chudobe v ázijsko-tichomorskom regióne sa do roku 2015 pravdepodobne podarí znížiť o polovicu, uvádza sa v dnes zverejnenej spoločnej hodnotiacej správe Ázijskej rozvojovej banky (ADB) a Organizácie Spojených národov.
Autori štúdie však zároveň upozorňujú, že plnenie cieľov v iných oblastiach rozvoja bude nerovnomerné.
V regióne, ktorý je domovom 60 percent svetovej populácie, žila v roku 1990 približne miliarda ľudí z menej než jedného amerického dolára denne. Toto číslo sa však podľa zverejnenej štúdie znížilo na súčasných 641 miliónov ľudí.
Najväčší pokrok sa v tomto smere podarilo uskutočniť Číne, kde dnes žije v extrémnej biede každý desiaty obyvateľ. V roku 1990 to bol pritom každý tretí Číňan.
Niektoré krajiny, najmä Filipíny, India, Bangladéš a Pakistan, ale v zlepšovaní životných podmienok svojich občanov zaostávajú.
Najväčšie nedostatky zaznamenali autori správy v znižovaní detskej úmrtnosti a zabezpečovaní zásob pitnej vody a zdravotnej starostlivosti.
Približne 65 percent podvyživených detí v rámci celého sveta žije práve v ázijsko-tichomorskej oblasti. Z každého tisíca novorodencov zomrie 60, čo je takmer dvojnásobný počet než v Latinskej Amerike a Karibiku.
Viac než 560 miliónov ľudí žijúcich v rámci hodnotenej oblasti na vidieku nemá prístup k pitnej vode.