Rím. Kalábrijskej mafii sa darí v Európe vďaka nedostatočnej spoločnej politike v boji proti organizovanému zločinu, varoval dnes taliansky prokurátor Nicola Gratteri zaoberajúci sa mafiánskou kriminalitou.
Gratteri, ktorý vyšetruje augustové mafiánske vraždy šiestich Talianov v Nemecku, uviedol, že kalábrijská organizácia známa pod názvom 'Ndrangheta je ako mnohonárodná spoločnosť s pobočkami "na každom kontinente".
Podľa prokurátora 'Ndrangheta, ktorá je teraz hlavným svetovým hráčom v obchodovaní s kokaínom a má odhadovanú tržbu 30 miliárd eur (1,01 bilióna Sk), pôsobí v USA, Kanade, Austrálii a Latinskej Amerike.
V Európe dosiahla pevné postavenie v Nemecku, Holandsku, Belgicku, Francúzsko a Španielsku, čomu dopomohlo zavedenie jednotného trhu, ktorý umožňuje ľuďom voľne cestovať v rámci Európskej únie.
"Európa by si mala uvedomiť, že mafia nie je iba problém Talianska, teraz je to problém celého západného sveta," zdôraznil Gratteri. "Príslušníci 'Ndranghety sa pohybujú medzi Belgickom, Holandskom a Nemeckom tak, ako ja po svojom meste," povedal skupine zahraničných novinárov v Ríme.
Šesť Talianov zastrelili pred pizzeriou v Duisburgu, pričom išlo o najnovší incident v 16 rokov trvajúcom nepriateľstve medzi dvoma klanmi 'Ndranghety z malého kalábrijského mesta San Luca.
Vraždy šokovali Nemecko, pretože sa ukázalo, ako narástla moc 'Ndranghety v tejto krajine. Niektoré obete strávili väčšinu alebo i celý život v Nemecku a spolumajiteľ pizzerie patril medzi 33 ľudí, ktorých zatkli v Taliansku v súvislosti s vraždami.
"Pri takejto akcii sa neimprovizuje. To naznačuje, že (mafiáni) sú pevne zakorenení a začlenení do spoločnosti," uviedol Gratteri a dodal, že spoluprácu polície a policajného súdnictva medzi jednotlivými krajinami brzdia chýbajúce spoločné postupy týchto zložiek.
Talianski prokurátori napríklad v rozsiahlej miere využívajú odpočúvanie telefonátov, čo v iných krajinách nie je povolené.
"Lepšie spolupracujeme s Kolumbiou než s európskymi krajinami," vyhlásil taliansky prokurátor Gratteri.