Bagdad 7. októbra (TASR) - Americké a iracké sily dosiahli výrazný pokrok v boji proti al-Káide, nesmú však poľaviť v tlaku na teroristov. Zamerať by sa mali predovšetkým na to, aby im zablokovali prísun finančnej pomoci. Uviedol to najvyšší veliteľ amerických síl v Iraku, generál David Petraeus.
Obhajoval tiež politiku, v rámci ktorej v ostatnej dobe kmene a rôzne skupiny obyvateľstva pomáhajú pri zaisťovaní bezpečnosti vo svojich oblastiach. Odmietol tvrdenia, že americká armáda takýmto spôsobom vytvára v Iraku ďalšie milície.
V niektorých častiach Iraku, predovšetkým v provincii Anbár, sa miestne sunnitské kmene pripájajú k americkým a irackým bezpečnostným silám v boji proti militantom z al-Káidy.
"Kroky podnikané proti al-Káide sú povzbudzujúce. V boji proti al-Káide došlo k výraznému pokroku," povedal generál v sobotu pred malou skupinou novinárov na americkej vojenskej základni v provincii Dijála, kde má táto teroristická skupina na svedomí početné útoky.
"Al-Káida je vlkom pohybujúcim sa v blízkosti saní, nepriateľom, ktorý je vždy pripravený roznietiť sektárske násilie... ak sme sa do nej zahryzli, nemali by sme z nej vyťahovať zuby," uviedol Petraeus.
Al-Káida v Iraku je do veľkej miery organizáciou miestneho pôvodu, na ktorej čele stoja zahraniční militanti.
Okrem samotného boja je však podľa Petraeusa dôležité blokovať prísun finančných prostriedkov, vďaka ktorým teroristi fungujú.
V tejto súvislosti poukázal na severoiracké mesto Mosul, kde al-Káida fungovala vďaka peniazom pochádzajúcim z obchodovania s cementom, z bankového sektora a nehnuteľností, kým sa bezpečnostným silám podarilo túto sieť rozbiť.
Petraeus taktiež vystupňoval obvinenia na adresu Iránu, ktorý sa podľa neho snaží rozpútavať násilie na irackom území. Poukázal na to, že iránsky veľvyslanec v Bagdade je členom elitnej jednotky al-Kuds, súčasti Revolučných gárd. Neuviedol však, odkiaľ má túto informáciu.
Teherán podľa Američanov podporuje militantov v Iraku a dodáva im zbrane, ktorými potom útočia na americké jednotky.
"Niet žiadnych pochýb ohľadne spojitosti Iránu s... útokmi, pri ktorých zomierajú naši vojaci," povedal Petraeus.
Medzi zbraňami, ktoré podľa jeho slov Teherán dodáva radikálom v Iraku, figurujú vyspelé typy granátov s raketovým pohonom, z pleca odpaľované protivzdušné rakety podobné raketám Stinger, 240-milimetrové rakety aj komponenty používané na výrobu mimoriadne efektívnych cestných bômb, ktoré už v Iraku pripravili o život stovky amerických vojakov.