Moskva 14. apríla (TASR) - Nové vedenie ruskej nezávislej televíznej stanice NTV dnes nadránom pomocou polície a novej strážnej služby získalo kontrolu nad redakciou a vysielacími pracoviskami.
Konflikt zavŕšil prechod akcionárskych práv zo skupiny Media-MOST Vladimira Gusinského na štátny koncern Gazprom-Media a je považovaný za koniec nezávislosti tejto jedinej ruskej neštátnej televíznej stanice, ktorá signálom pokrýva celé Rusko.
Niekoľko hodín po definitívnom prevzatí NTV Gazpromom prešiel Jevgenij Kiseľov, bývalý generálny riaditeľ vysielača známeho svojím kritickým postojom k vláde, ku konkurencii. Rivalská TV stanica mediálneho magnáta Borisa Berezovského TV-6, ktorej signál zachytávajú len v časti Ruska, vymenovala Kiseľova s jeho súhlasom za svojho úradujúceho generálneho riaditeľa. Podľa tlačovej agentúry ITAR-TASS, sa Kiseľov cíti byť v stave vybudovať "novú stanicu NTV".
Asi 40 z 50 pôvodných redaktorov NTV odmietlo s novým vedením NTV spoluprácu a podalo výpovede. Spravodajstvo NTV vysiela od dnešného rána ruská televízna stanica TNT, ktorá je súčasťou Gusinského skupiny Media-MOST. Spravodajstvo NTV sa udalostiam okolo stanice vyhýba a len konštatuje, že nové vedenie sa ujalo riadenia.
Proti udalostiam v NTV dnes pred televíznym centrom v Ostankine protestovalo len niekoľko desiatok ľudí. K napätej situácií v televízii sa vyjadrili aj viacerí ruskí politici. Podľa lídra opozičnej strany Jabloko Grigorija Javlinského ide o násilné prevzatie moci. K protestu redaktorov NTV sa pridali aj niektorí poslanci ruskej štátnej Dumy. Nový generálny riaditeľ NTV Boris Jordan, ktorého Gazprom dosadil začiatkom apríla, naopak tvrdil, že išlo o "pokojnú akciu".
Ruský premiér Michail Kasianov vyjadril presvedčenie, že situácia sa upokojí a že vzbúrení redaktori sa do NTV napokon vrátia, aby mohli svojou prácou pokračovať v nezávislej línii stanice.
NTV mala doteraz v Rusku povesť jedinej od štátu nezávislej televíznej stanice a v posledných rokoch si v krajine aj vďaka relatívne vyváženému spravodajstvu a investigatívnej žurnalistike získala obrovskú popularitu. Stanica často veľmi kriticky hodnotila kroky ruskej armády v Čečensku a dlhodobo kritizovala vládu i prezidenta Vladimira Putina.
V snahách plynárenského koncernu Gazprom o prevzatie kontroly nad NTV vidí jej bývalý riaditeľ Jevgenij Kiseľov pokus Kremľa o jej umlčanie. Prezident Putin nepovažuje spor o NTV za ohrozenie slobody médií, ale za konflikt vlastníkov, ktorý musí vyriešiť súd, preto sa minulý týždeň odmietol v spore verejne angažovať.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) 3 tim juh