Záhreb 4. októbra (TASR) - Spojené štáty požiadali Chorvátsko, aby v prípade masového exodu obyvateľstva z Kosova prijali utečencov a udržali ich mimo územia EÚ a NATO. V dnešnom vydaní to tvrdí záhrebský denník Jutarnji list.
Noviny uviedli, že tému v septembri nastolil zástupca námestníka amerického ministra obrany Daniel P. Fata na washingtonskom stretnutí s chorvátskou vojenskou delegáciou.
Na stretnutí sa spýtal, či je v prípade utečeneckej krízy Záhreb ochotný "chrániť hranice NATO". Susedia Chorvátska - Taliansko, Slovinsko a Maďarsko - sú členmi aliancie aj EÚ. Prijatie Chorvátska do NATO sa očakáva v roku 2008 a do EÚ o nejaký čas neskôr.
"Delegácia dala pozitívnu odpoveď s tým, že Chorvátsko už má skúsenosti s poskytovaním prístrešia utečencom," citoval denník nemenované chorvátske zdroje. "Od Chorvátska sa očakáva, že bude monitorovať svoje hranice a brániť utečencom vo vstupe do EÚ."
Reakciu chorvátskych predstaviteľov sa nepodarilo bezprostredne získať, predstavitelia americkej ambasády v Záhrebe sa k záležitosti odmietli vyjadriť.
Trojka sprostredkovateľov z USA, Ruska a EÚ sa snaží medzi Belehradom a Prištinou sprostredkovať dohodu o budúcnosti Kosova, ktoré je od konfliktu z rokov 1998-99 pod správou OSN. Srbsko prevažne Albáncami obývanej provincii ponúka veľmi širokú autonómiu, kosovskí lídri trvajú na nezávislosti a hovoria, že do konca roka ju vyhlásia aj jednostranne. Kosovské rozhovory sa majú skončiť do 10. decembra.
USA a väčšina z 27 členských štátov EÚ je pripravená uznať nezávislosť Kosova v prípade, že Rusko bude naďalej blokovať prijatie príslušnej rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN. Šesť krajín únie je však proti nezávislosti a Nemecko váha.
Západ sa obáva, že vyhlásenie nezávislosti Kosova môže vyvolať reťazovú reakciu, keď Srbi odtrhnú sever provincie v snahe pripojiť ho k Srbsku a kosovskí Albánci budú ohrozovať srbské enklávy, odkiaľ začnú Srbi utekať do bezpečia.
Počas kosovského konfliktu pred srbskými silami utieklo vyše 800.000 etnických Albáncov, čo vyvolalo utečeneckú krízu v susednom Macedónsku a Albánsku. Po náletoch NATO na Juhosláviu, ktoré viedli k stiahnutiu jednotiek Belehradu z provincie, z Kosova pred útokmi albánskych extrémistov ušlo asi 200.000 Srbov.
Spojené národy a NATO vypracovali plány pre prípad novej krízy, ktorá by sa mohla rozšíriť do Macedónska a oživiť tamojších albánskych separatistov.
Nie je však jasné, prečo by malo byť do riešenia krízy zapojené Chorvátsko, ktoré nemá hranice s Kosovom. Chorvátsko v rokoch 1991-95 viedlo so Srbskom vojnu za nezávislosť a je nepravdepodobnou destináciou pre srbských utečencov. Po ofenzíve chorvátskych síl z krajiny v lete 1995 ušlo asi 200.000 chorvátskych Srbov a snahy o ich návrat do pôvodných domovov stále narážajú na problémy.