Brusel 4. októbra (TASR) - Českí sociálni demokrati (ČSSD) by si želali, aby sa celá kauza týkajúca sa prerušenia členstva strany Smer v Strane európskych socialistov (PES) ukončila čo najskôr a s pozitívnym výsledkom pre Smer. Uviedol to dnes v Bruseli predstaviteľ ČSSD Jiří Havel po zasadnutí predsedníctva PES, ktoré po druhý raz odložilo rozhodovanie o osude Smeru.
PES sa rozhodla viesť so Smerom intenzívny dialóg s cieľom lepšie sa oboznámiť so situáciou na Slovensku. Nestanovil sa pritom žiaden oficiálny termín pre jeho ukončenie a teda pre ďalšie prehodnotenie návratu Smeru k eurosocialistom. Líder PES Poul Nyrup Rasmussen použil len všeobecný pojem "niekoľko mesiacov", zatiaľ čo podpredseda Hannes Swoboda si myslí, že by sa tak mohlo stať vo februári. Podľa Havla tak treba urobiť skôr.
"Nie je treba čakať s obnovením členstva Smeru do februára, ja aby som to radšej poháňal, aby to bolo skôr. Myslím si, že čím dlhšie tá diskusia potrvá, tým viac škôd to narobí všetkým stranám," pripomína expert ČSSD pre zahraničnú politiku.
Podľa neho však dnes nastal pozitívny vývoj, keď PES ocenila pokrok, ku ktorému došlo na Slovensku a okrem toho sa celá diskusia posunula do vecnej fázy. Havel zopakoval, že ČSSD rozhodne trvá na rovnakom postoji, podľa ktorého Smer patrí do rodiny európskych socialistických strán.
"Problém všetkých tých strán je v tom, že ony riešia trochu iný problém než ten, ktorý je v skutočnosti na Slovensku - takže prostredníctvom Jána Slotu riešia svoj problém s (francúzskym nacionalistom) Jeanom-Marie Le Penom a nie sú informovaní natoľko, aby videli, že to znamienko rovná sa tam v tomto smere nie je," tvrdí Havel.
Zástupca ČSSD okrem toho uviedol, že väčšina z radov účastníkov dnešného zasadnutia predsedníctva nevie, čo je Trianonská zmluva a mnohí takisto nepoznajú dobre podmienky maďarskej menšiny žijúcej na Slovensku.
"Pre nás, Čechov, je to také bolestné, pretože mám pocit, že sa tu diskutuje o nás bez nás," kritizuje Havel.
Zároveň však priznáva, že slovník šéfa slovenských národniarov je preňho absolútne neakceptovateľný, hoci pripomína, že slovníky z oboch strán - lídra SNS a niektorých predstaviteľov SMK - sú "veľmi vzácne vyrovnané".
"Celá tá vec je v tom, že obe strany tohto dialógu vedia úplne presne, čo robia, ony sa predsa navzájom potrebujú a ony sú rady, že sa provokujú," myslí si český politik.
Zástupkyňa maďarských socialistov na dnešnom zasadnutí Alexandra Dobolyiová uviedla, že nie je pre ňu žiadnym zadosťučinením, ak "jedna so strán socialistickej rodiny nebude s nami počas niekoľkých ďalších mesiacov", tým viac, že túto situáciu nespôsobili vlastné vyhlásenia tejto strany, ale jej koaličného partnera.
"Aby sme získali čas a pochopili v radoch PES lepšie situáciu, je však tento odklad dobrý pre všetkých," tvrdí maďarská europoslankyňa.
Podľa nej podstata tohto problému nie je medzi Maďarskom a Slovenskom, ale ide o interný slovenský problém. Dobolyiová pripomína, že maďarskí socialisti nikdy sami neiniciovali kroky voči Smeru, ale išlo o rozhodnutie PES, ktorého dôvodom neboli len vyjadrenia Slotu voči Maďarom, ale jeho xenofóbne a rasistické poznámky ako také. Ak teda líder SNS prestane so svojimi komentármi tohto druhu, pre maďarských socialistov jeho prítomnosť vo vláde nebude predstavovať problém, uzavrela Dobolyiová.