Budapešť 4. októbra (TASR) Vedecká konferencia o slovensko-maďarskej výmene obyvateľstva na základe Benešových dekrétov po druhej svetovej vojne začala sa dnes v severomaďarskom Salgótarjáne. Informovala o tom maďarská tlačová agentúra MTI.
Historici sa zhodujú na tom, že dohoda o výmene obyvateľstva medzi víťaznou a porazenou krajinou bola v Budapešti podpísaná 27. februára 1946 pod tlakom Sovietskeho zväzu, konštatuje MTI.
Novozámocká historička Katalin Vadkertyová v úvode dvojdňového podujatia povedala, že dodnes nie je zodpovedaná otázka, čo prinútilo maďarskú delegáciu k podpísaniu dohody, lebo v dokumente boli viaceré nejasné pojmy.
Historik Árpád Popély zo Šamorína pripomenul, že oproti plánovanému rozsahu výmeny obyvateľstva sa konala iba miernejšia výmena. V období od apríla 1946 do decembra 1947 vysťahovali 15 percent Maďarov žijúcich na Slovensku, podľa maďarských údajov 87. 839, podľa slovenských údajov 89.660 osôb. Postupimská konferencia 3. júla 1945 hovorila podľa neho ešte o 400.000 Maďaroch, ktorých by vysťahovali, dbajúc pritom na to, aby tí, ktorí sú v zmiešanom manželstve, alebo by asimiláciou zostali v Československu, boli roztrúsení v rôznych kútoch krajiny.
Bratislavský sociológ László Gyurgyík hovoril o tom, že na území dnešného Slovenska klesol významnejšie počet príslušníkov maďarskej menšiny v rokoch po prvej a druhej svetovej vojne a v období po roku 1990. Podľa údajov z roku 2001 6,5 percenta detí maďarských rodičov volí slovenskú národnosť a 80 percent detí zo zmiešaných manželstiev.
V Trianone sa zrodila taká československo-maďarská štátna hranica, ktorá prisunula Československu stotisíce Maďarov, následkom čoho sa do histórie Československa zakódoval konflikt. Ten viedol k udalostiam roku 1938, aj k výmene obyvateľstva v rokoch 1945-1947, a to viedlo podľa môjho názoru aj k dnešnému slovensko-maďarskému napätiu, povedal segedínsky historik László Gulyás.
Predseda Maďarského spoločenského a kultúrneho zväzu na Slovensku Csemadok Béla Hrubík a predseda Celoštátnej slovenskej samosprávy (CSS) Ján Fuzik vyjadrili poľutovanie nad tým, že sa po uznesení Národnej rady SR o nedotknuteľnosti Benešových dekrétov táto otázka stala opäť aktuálnou.
(spravodajca TASR Ladislav Vallach) juh