Káhira 4. októbra (TASR) - Šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Muhammad Baradej vyzval svet, aby Iránu poskytol viac času na poskytnutie dôkazov, že jeho jadrové ambície sú mierové. V dnes zverejnenom rozhovore zároveň varoval, že pokusy o izoláciu Teheránu posilňujú tamojších stúpencov tvrdej línie.
Baradej sa stal terčom ostrej kritiky zo strany USA kvôli svojim krokom, ktoré Washington považuje za ustupovanie Iránu - osobitne kvôli ním sprostredkovanej dohode, ktorá Teheránu umožní vysvetliť otvorené otázky okolo jeho jadrového programu.
V rozhovore pre egyptský štátny denník Al-Ahrám Baradej svoju stratégiu obhajoval ako test, ktorý Iránu umožní dokázať, že jeho úmysly sú dobré.
"Táto situácia, ktorá by mohla trvať dva alebo tri mesiace, je investíciou do mieru," povedal Egypťan Baradej. Varoval, že jadrový spor medzi Západom a Iránom "prilieva olej do blízkovýchodného ohňa".
"Táto oblasť prechádza jedným zo svojich najhorších období a nemôžeme pridávať nové konfrontácie. Podľa môjho názoru by sme teraz mali povzbudzovať Irán k spolupráci, lebo akýkoľvek pokus izolovať Irán ... znamená, že stúpenci tvrdej línie sa dostanú do sedla," povedal.
"Dnes nik nehovorí o tom, že Irán má jadrovú zbraň. Dokonca aj západné rozviedky hovoria, že Irán má zámer, ale na získanie tejto zbrane potrebuje tri až osem rokov," uviedol Baradej.
Spojené štáty a ich spojenci obviňujú Irán z tajných snáh o vyvinutie jadrovej hlavice. Teherán trvá na tom, že jeho jadrový program je výlučne mierový a zameraný na výrobu elektriny.
Irán odmietol požiadavky OSN na zastavenie obohacovania uránu, kľúčového procesu, ktorým možno získať jadrové palivo, ale aj materiál pre atómové bomby.
USA tlačili na Baradeja, aby sa sústredil na zastavenie obohacovania. Šéf atómovej agentúry OSN však v júli uzavrel s Iránom dohodu, ktorá islamskej republiky umožňuje, aby do konca roka vysvetlila všetky podozrivé záležitosti a očistila svoje meno.
Washington Baradeja obvinil s prekročenia právomocí, neskôr však dohodu podporil s tým, že Teherán nezbavuje povinnosti zastaviť obohacovanie.
Mocnosti sa minulý týždeň dohodli, že do novembra odložia novú rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN o sprísnení sankcií voči Iránu a počkajú, či Teherán odpovie na otázky o svojom jadrovom programe. OSN od decembra 2006 uvalila na Irán dva balíky sankcií.