New York 3. októbra (TASR) - Väčšina ľudí, ktorí podstúpia operačnú zmenu mužského pohlavia na ženské, sú s výsledkom operácie spokojní, zistila štúdia britských vedcov.
Lekár Jonathan C. Goddard a jeho kolegovia z univerzitnej nemocnice v Leicesteri skúmali prípady 222 jedincov, ktorí sa tejto operácii podrobili.
Pri prvej kontrole po odchode z nemocnice 88 percent pacientov potvrdilo, že sú "šťastní", 7 percent bolo nešťastných a 5 percent sa rozhodlo svoj stav nekomentovať.
Medzi pacientmi, ktorí si z vlákna penisu nechali "vyrobiť" klitoris, bolo 86 percent takých, ktorí svoj nový orgán označili ako citlivý. Tridsaťšesť percent pacientov požadovalo nový zákrok kvôli urologickým problémom.
Výskumníkom sa podarilo kontaktovať 70 ľudí, ktorí boli priemerne 3 roky po operácii. Mali od 19 do 76 rokov, pričom priemerný vek bol 43 rokov. Deväťdesiat percent z nich si nechalo prerobiť klitoris a 89 percentám vytvárali novú vagínu.
Citlivosť v novom klitorise priznalo 99 percent týchto jedincov a 48 percent údajne dosahovalo orgazmus. Na prehnane citlivý klitoris sa sťažovalo deväť pacientov, čo predstavuje 14 percent opýtaných.
Podľa 76 percent boli kozmetické výsledky operácie uspokojivé, zakiaľ 80 percent sa vyslovilo, že výsledok "splnil ich očakávania".
"Najprekvapivejším zistením" tejto štúdie podľa lekárov bolo, že mali problémy dlhodobo pacientov sledovať, keďže veľa ich zmenilo adresu, alebo neopätovalo pokusy o nadviazanie kontaktu.
Je možné, odhadli vedci, že po vyčerpávajúcom procese príprav na operáciu a po samotnej operácii si "väčšina transsexuálov jednoducho želá pokračovať v živote v ich vybranom pohlaví a minulosť radšej niekam zaškatuľkujú".