Brusel 3. októbra (TASR) - Viacerí slovenskí zástupcovia v Európskom parlamente vnímajú negatívne utorkovú súkromnú návštevu maďarského prezidenta Lászlóa Sólyoma v Komárne, ktorú maďarská hlava štátu podľa slovenského premiéra Roberta Fica zneužila na politické účely a kritiku slovenských inštitúcií.
Podľa europoslanca Vladimíra Maňku (Smer-SD) sú návštevy najvyšších maďarských predstaviteľov na Slovensku vítané, avšak pri rešpektovaní určitých štandardov.
"Myslím si, že tu existujú nejaké pravidlá hry, ktoré o niečom hovoria a myslím si, že tieto pravidlá by sme si mali vzájomne ctiť," uviedol pre TASR Maňka, ktorý pripomína, že súčasná situácia v slovensko-maďarských vzťahoch je veľmi citlivá a preto treba hľadať spôsoby zblíženia a nie rozdúchať napätie.
"Na akýkoľvek krok, ktorý sa možno vymyká nejakému štandardu, môže jedna alebo druhá strana citlivejšie reagovať ako v iných prípadoch. Každé kroky by dnes mali viesť k tomu, aby sme nejakým spôsobom skôr išli bližšie k sebe než vyvolávali nejaké napätie," dodal slovenský europoslanec.
Provokovanie napätia z maďarskej strany kritizovala aj Irena Belohorská (ĽS-HZDS), ktorá patrí v EP do skupiny nezaradených europoslancov. Postup maďarskej hlavy štátu označila za "nevkusný" a upozornila, že neprispeje k zlepšeniu vzájomných vzťahov medzi krajinami, pretože tie závisia do veľkej miery aj od vzťahu medzi hlavnými predstaviteľmi štátov.
"To je jednoducho vidieť, že z maďarskej strany je tá reakcia neprimeraná, pritom situácia je obdobná ako v česko-nemeckých vzťahoch," zdôraznila v rozhovore pre TASR slovenská europoslankyňa. Zároveň dodala, že by si osobne veľmi želala podstatné zlepšenie vzťahov medzi Slovenskom a jeho južným susedom.
Ďalší slovenský člen európskeho zákonodarného zboru Miroslav Mikolášik (KDH), ktorý patrí do frakcie Európskej ľudovej strany-Európskych demokratov (EĽS-ED)a v minulosti bol veľvyslancom SR v Kanade, považuje tento postup za celkom neobvyklý v diplomacii. Vyjadril preto poľutovanie nad tým, že maďarská strana používa takéto prešľapy. Postup maďarského prezidenta z tohto dôvodu podľa neho určite neprispeje k budovaniu dôvery medzi Bratislavou a Budapešťou.
"Nepoznám také dve krajiny na svete, kde by hlava štátu prišla do nejakej okrajovej časti susedného štátu bez ohlásenia a robila potom vyhlásenia politického významu, ktoré kritizujú alebo komentujú dianie v tej druhej krajine. Ak to bola prísne súkromná návšteva, potom sa mal pán prezident zdržať akýchkoľvek komentárov a navštíviť ako turista súkromne našu krajinu. Ak tam prišiel ako štátnik, potom o tom mala vedieť prezidentská kancelária a samozrejme nikto by mu nebránil, aby sa vyjadroval k veciam, ktoré rezonujú v ostatnom čase medzi našimi krajinami," konštatoval Mikolášik pre TASR.
Jeho kolega z frakcie EĽS-ED Árpád Duka-Zólyomi (SMK) má na celú záležitosť odlišný názor.
"Ficova reakcia na návštevu maďarského prezidenta je zarážajúca a bezprecedentná v našom európskom spoločenstve. Je to typický premiérov štýl, respektíve typická premiérova tzv. politická kultúra. Jeho reakcia vysoko prekonáva agresívnu aroganciu predsedu SNS," objasnil Duka-Zólyomi pre TASR svoj postoj.
Vyjadrenia premiéra Fica poslanec EP spája so štvrtkovým rozhodovaním predsedníctva Strany európskych socialistov o ďalšom osude strany Smer. Tej eurosocialisti prerušili minulý rok členstvo z dôvodu vytvorenia koalície so Slovenskou národnou stranou. Šéf eurosocialistov Poul Nyrup Rasmussen v pondelok avizoval, že navrhne predsedníctvu odklad prijatia Smeru do radov eurosocialistov.
"Zdá sa mi, že pán premiér stratil hlavu v zúfalstve, že zajtra nedostane pozvánku od eurosocialistov," myslí si Duka-Zólyomi.
Predseda Európskeho parlamentu Hans-Gert Pöttering sa k otázkam týkajúcim sa slovensko-maďarských vzťahov odmieta vyjadrovať.