Záhreb 3. októbra (TASR) - Chorvátsky premiér Ivo Sanader dnes rozhodne odmietol požiadavky opozície na zastavenie spolupráce s haagskym tribunálom OSN kvôli miernym trestom pre bývalých dôstojníkov juhoslovanskej armády obžalovaných v súvislosti s masakrou v meste Vukovar z novembra 1991.
Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) 27. septembra odsúdil dvoch obžalovaných v súvislosti so zabitím dvoch stoviek Chorvátov na dvadsať, respektíve päť rokov väzenia, jedného člena tzv. vukovarskej trojky spod obvinení oslobodil. Prokuratúra žiadala doživotie pre všetkých troch obžalovaných.
Všetci politici v Chorvátsku - kandidátskej krajiny na vstup do EÚ - verdikty, ktoré obyvateľov krajiny šokovali a pobúrili, označili za "hanebné" a "úplne neprijateľné".
Extrémne pravicová Chorvátska strana práva (HSP) vyzvala na zmrazenie všetkých kontaktov s ICTY a spustila petíciu za vypísanie referenda o ukončení spolupráce s tribunálom.
"Kým bude tribunál existovať, budem trvať na spolupráci Chorvátska. V spolupráci chceme pokračovať, lebo len tá nám dáva oprávnenie tribunál kritizovať," povedal Sanader poslancom. V Chorvátsku sa koncom novembra uskutočnia parlamentné voľby.
Sanaderove vyhlásenie zrejme poteší Brusel, ktorý v marci 2005 odmietol otvoriť prístupové rokovania s Chorvátskom kvôli zlým vzťahom s ICTY. Záhreb následne zintenzívnil spoluprácu a je vyzdvihovaný ako príklad pre iné krajiny regiónu.
Sanader oznámil, že generálnemu tajomníkovi OSN Pan Ki-munovi zaslal list, v ktorom požiadal o to, aby sa práca ICTY prediskutovala pred všetkými členskými krajinami OSN.
"Pred Valným zhromaždením (OSN) vystúpil 15. októbra a pred Bezpečnostnou radou s najväčšou pravdepodobnosťou 11. decembra. Tam budeme hovoriť o chybách tribunálu," uviedol Sanader. "Tam poviem, že verdikt je hanebný a že - ak nebude zvrátený - tribunál nesplnil svoj účel a cieľ, ktorým je primerané potrestanie vojnových zločincov," dodal.
Vukovarská masakra sa stala jednou z najznámejších vrážd balkánskych vojen, ktoré v rokoch 1991-95 sprevádzali rozpad Juhoslávie.
Srbské jednotky z vukovarskej nemocnice vyviedli pacientov, zdravotníkov a utečencov, ktorých previezli na prasaciu farmu pri neďalekej Ovčare a popravili. Mesto na brehu Dunaja bolo zničené počas trojmesačného obliehania srbskými silami.
Prokuratúra sa snažila dokázať, že trojica je zodpovedná za zabitie najmenej 264 osôb, hlavne civilistov, ktorí hľadali útočisko v nemocnici. Sudcovia ICTY však konštatovali, že v prvom rade išlo o predpokladaných chorvátskych bojovníkov, čím odmietli všetky vznesené obvinenia zo zločinov proti ľudskosti. Dvojicu dôstojníkov neodsúdili za priamu účasť na zločine, ale za to, že zabitých neochránili pred srbskými polovojenskými jednotkami, ktoré masakru vykonali.