Brusel 3. októbra (TASR) - Európska únia musí byť v prípade potreby pripravená vyslať policajnú jednotku do Kosova aj bez rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN o budúcom štatúte odštiepeneckej juhosrbskej provincie. V Bruseli to dnes vyhlásil koordinátor zahraničnej a bezpečnostnej politiky EÚ Javier Solana.
Pred výborom Európskeho parlamentu (EP) povedal, že zatiaľ nie je jasné, či sa BR OSN dohodne na kosovskej rezolúcii po tom, čo sa v decembri skončia rokovania medzi Belehradom a Prištinou.
Po tom, čo sa rozhodne o budúcnosti Kosova, 27-členná EÚ má v rámci spoločnej Európskej bezpečnostnej a obrannej politiky (ESDP) od Misie OSN v Kosove (UNMIK) prevziať zodpovednosť za dozor nad políciou a justíciou.
"Musíme byť pripravení vyslať misiu ESDP, na ktorej sa s podporou parlamentu dohodla rada (vlád krajín EÚ). Ešte musíme s generálnym tajomníkom (OSN Pan Ki-munom) prediskutovať, na akom potenciálnom právnom základe môže byť táto misia vyslaná," povedal Solana.
Právny základ pre vyslanie plánovaných 1875 pracovníkov polície a justície ešte nie je jasný, lebo výsledok kosovských rozhovorov nie je známy, povedal Solana.
"V každom prípade vás chcem ubezpečiť, že misia ESDP bude pripravená na nasadenie v okamihu, keď Spojené národy alebo generálny tajomník rozhodne, že nastal čas zmeny od prítomnosti UNMIK k inej prítomnosti EÚ," dodal Solana.
Rusko v júli zablokovalo návrh rezolúcie BR OSN, ktorý predpokladal nezávislosť Kosova pod dozorom EÚ. Moskva tvrdí, že riešenie kosovskej otázky musí byť prijateľné pre obe strany, aj pre Srbsko. Belehrad je rozhodne proti nezávislosti Kosova, ktorému ponúka veľmi širokú autonómiu. Kosovskoalbánski lídri trvajú na nezávislosti a tvrdia, že do konca roka ju vyhlásia aj jednostranne.
Postoje Ruska a Srbska prinútili právnikov EÚ hľadať alternatívny právny základ pre prevzatie zodpovednosti v Kosove. Diplomati únie a think-tank International Crisis Group (ICG) hovoria, že v prípade pretrvávania patovej situácie by riešením mohla byť kombinácia pozvania zo strany kosovskej vlády a žiadosť generálneho tajomníka OSN.
Solana sa odmietol vyjadriť k otázke, ako bude EÚ pristupovať k uznaniu nezávislosti Kosova v prípade, že rozhovory sa skončia neúspechom.
"Nemyslím si, že dnes musíme prijímať rozhodnutia o tom, čo ak... Je inteligentnejšie robiť to, o čo nás požiadajú dve strany, nie urobiť vyhlásenie, ktoré neprispeje k dobrému výsledku rokovaní," povedal.
Dvojmiliónové, z 90 percent Albáncami obývané Kosovo je v právnom vákuu od roku 1999, keď nálety NATO na vtedajšiu Juhosláviu ukončili konflikt medzi tamojšími separatistami a jednotkami Belehradu. Provincia oficiálne zostáva súčasťou Srbska, osem rokov je však pod správou OSN.