Haag 3. októbra (TASR) - Hlavná prokurátorka haagskeho tribunálu OSN Carla del Ponte dnes kritizovala Srbsko za pomalý pokrok pri pátraní po osobách obžalovaných z vojnových zločinov.
"Počas mojich posledných návštev Belehradu ma všetci, s ktorými som sa stretla - tak na politickej aj operatívnej úrovni - ubezpečili o odhodlaní Belehradu plne spolupracovať s tribunálom. Toto deklarované odhodlanie som privítala," uviedla del Ponte vo vyhlásení.
"Napriek tomu, aj keď v ostatných mesiacoch sme videli nejaké výsledky, pokrok je dosť pomalý. Stále čakáme na dokumenty, pričom o niektoré z nich sme požiadali minulý rok," dodala.
Na slobode stále zostávajú štyria obžalovaní tribunálom v Haagu, všetko etnickí Srbi. Najžiadanejšími sú bývalý bosnianskosrbský generál Ratko Mladič a jeho politický šéf Radovan Karadžič, obaja obžalovaní aj z genocídy za srebrenickú masakru a obliehanie Sarajeva počas bosnianskej etnickej vojny z rokov 1992-95.
"Som čoraz viac znepokojená, že tento pomalý pokrok nemusí viesť k pozitívnemu výsledku," uviedla del Ponte. Žalobkyňa tiež zopakovala výzvy na plný a bezpodmienečný prístup k niektorým vládnym archívom.
EÚ a Srbsko v septembri uzavreli technické rozhovory o stabilizačnej a asociačnej dohode (SAA), ktorá je prvým krokom k prípadnému členstvu balkánskej krajiny v únii. Brusel však pred podpísaním dohody žiada od del Ponte uistenia, že Srbsko vyvíja snahy o zadržanie obžalovaných.
Za osem rokov pôsobenia na poste hlavnej prokurátorky ICTY del Ponte absolvovala niekoľko desiatok návštev Belehradu. Väčšinou ostro kritizovala srbské vlády za to, že po obžalovaných nepátrajú, po zatknutiach však belehradských lídrov chválila.
EÚ na základe odporúčania del Ponte v roku 2006 zmrazila rokovania o SAA a v júni tohto roku ich obnovila. Švajčiarska právnička, ktorej pôsobenie v ICTY sa skončí 31. decembra, vyzvala Brusel, aby zaujal pevný postoj voči Srbsku a nedovolil, aby politika prevážila nad spravodlivosťou.
Tesne pred obnovením predvstupových rokovaní v bosnianskej Srbskej republike (RS), neďaleko hraníc so Srbskom, zatkli obžalovaného bývalého bosnianskosrbského generála Ratka Tolimira a previezli ho do Haagu. O tri týždne neskôr čiernohorská polícia zatkla iného obžalovaného, bývalého generála srbskej polície Vlastimira Djordjeviča.
Tribunál obžaloval 161 osôb, z toho 108 prípadov uzavrel. Zvyšní obžalovaní sú ešte súdení, čakajú na proces, alebo sú na úteku.