Ľubľana 3. októbra (TASR) - Viac ako 470 slovinských novinárov podpísalo od 10. septembra petíciu proti cenzúre a politickým tlakom, v ktorej obviňujú premiéra Janeza Janšu z obmedzovania slobody médií v krajine.
V petícii sa uvádza, že po voľbách v roku 2004 začala stredo-pravá vláda obchodovať so štátnymi podielmi vo veľkých slovinských spoločnostiach, ktoré boli spolumajiteľmi slovinských médií. Zmeny v kapitálovej štruktúre vláde umožnili vymeniť väčšinu členov predstavenstiev, dozorných rád a šéfredaktorov vo väčšine významných slovinských médií, čím vytvorila neoficiálnu a vplyvnú rozhodovaciu pyramídu. Noví členovia vedenia a šéfredaktori nerešpektujú autonómiu žurnalizmu a cenzurujú texty kritické voči úradom, uvádza sa v petícii.
Vláducna koalícia tiež prijala nový zákon o Slovinskom rozhlase a televízii (RTS), ktorým sa posilnila kontrola štátu nad verejnoprávnym médiom.
Cenzúra sa v slovinských médiách prejavuje v mnohých rôznych formách, napríklad výraznými úpravami príspevkov bez súhlasu autorov, alebo nezverejnením niektorých článkov bez vysvetlenia. Tiež je obmedzované informovanie o politicky citlivých témach, pričom niektorým mienkotvorným osobám odmietajú umožniť prístup do niektorých médií. Novinári sú napomínaní, degradovaní a dostávajú za úlohu pokrývať iné témy, akým sa dlho venovali.
Protest podporili aj novinári z inštitúcií, ktoré nie sú pod kontrolou vlády, novinári píšuci pre zahraničné médiá a bývalí novinári.
Vzhľadom na to, že Slovinsko má len dva milióny obyvateľov, signatári predstavujú výraznú časť slovinskej žurnalistiky, vrátane renomovaných novinárov, komentátorov a editorov, uvádza sa v sprievodnom liste, ktorý novinári zaslali TASR.
List o cenzúre a politických tlakoch na novinárov v Slovinsku poslali najvyšším ústavným činiteľom všetkých členských krajín EÚ, ako aj veľkému množstvu mimovládnych organizácií a mediálnych inštitúcií po celom svete.
Autori petície poukazujú na skutočnosť, že Slovinsko bude prvý polrok 2008 predsedajúcou krajinou EÚ. "Aké môže byť posolstvo európskym občanom, ak bude únii predsedať krajina, kde sú tlaky na novinárov čoraz očividnejšie a kde sa posilňuje autoritársky typ vlády, vytlačujúci demokraciu a slobodu médií? Predsedníctvo takejto krajiny môže byť znepokojujúcim signálom pre súčasnosť, ale ešte viac pre budúcnosť Európskej únie," uvádza sa v petícii.