Stalo sa tak napriek oficiálnemu stanovisku Európske únie (EÚ), že kandidatúra Putina na post premiéra je "vnútornou záležitosťou" Ruska.
Kouchner, jeden z mála vysokých predstaviteľov EÚ, ktorí verejne vyjadrili obavu, pre rozhlasovú stanicu Europe 1 povedal, že v Rusku nie je dostatok protiváh ku sile Kremľa. Povedal, že americká ministerka zahraničných vecí Condoleezza Riceová mala právo vyjadriť v rozhovore pre denník Washington Post výhrady k politickej situácii v Rusku. "Condi Riceová mala jednoznačne právo zdôrazniť, že je to bezprecedentná procedúra," povedal. Na otázku o chýbajúcej protiváhe ku sile Kremľa Kouchner odpovedal: "Nanešťastie je nedostatočná. Opozíciu neberú dostatočne vážne, krajina má mnoho problémov a svet to vie."
Biely Dom aj EÚ sa v oficiálnych stanoviskách ku možnej zmene funkcie Vladimíra Putina z prezidentskej na premiérsku vyjadrili, že je to "vnútornou záležitosťou" Ruska. Svet tak reaguje na pondelkové vyhlásenia ruského prezidenta Vladimira Putina, že bude kandidovať na post premiéra krajiny. Vladimir Putin povedal, že pokiaľ jeho strana vyhrá v parlamentných voľbách 2. decembra a v roku 2008 prevezme "dôstojný nástupca prezidentský post, môže sa stať premiérom". "Viesť vládu je kompletne realistický nápad, ale bude si to vyžadovať minimálne dve podmienky," povedal. Prvá podmienka, že Jednotné Rusko vyhrá väčšinu v Štátnej dume, je podľa predvolebných prieskumov virtuálne garantovaná. Putin povedal, že druhou podmienkou je zvolenie "staršieho, schopného a efektívneho prezidenta" v marci roku 2008.