Sarajevo 2. októbra (TASR) - Vyslanec medzinárodného spoločenstva v Bosne Miroslav Lajčák dnes vyzval politikov krajiny, aby okamžite zastavili "deštruktívny dialóg" a nahradili ho "priamou, úprimnou a konštruktívnou diskusiou".
V prejave pred parlamentom moslimsko-chorvátskej Federácie Bosny a Hercegoviny (FBaH), ktorá spolu so Srbskou republikou (RS) tvorí Bosnu a Hercegovinu, Lajčák kritizoval skutočnosť, že kvôli zlej politickej atmosfére v krajine takmer rok nedošlo prakticky k žiadnemu pokroku v reformných procesoch.
Pripomenul, že stále sa nepodarilo dosiahnuť dohodu o policajnej reforme, ktorou EÚ podmieňuje podpísanie stabilizačnej a asociačnej dohody (SAA) s Bosnou. Pôvodný termín na dohody vypršal v nedeľu. Protokol, ktorý v piatok podpísali politickí lídri bosnianskych Srbov a Moslimov, Milorad Dodik a Haris Silajdžič, Lajčák v pondelok označil za nedostatočný a termín na dosiahnutie dohody predĺžil o "niekoľko dní".
Spochybňovačom daytonskej mierovej dohody, ktorá v roku 1995 ukončila 3,5-ročnú bosniansku vojnu a na jej základe je Bosna rozdelená na dve entity, Lajčák pred parlamentom odkázal, že len strácajú čas. Horšie však je, že šíria strach, dodal.
"Žiadna strana nie je nevinná - ani tí, ktorí popierajú integritu Bosny a Hercegoviny, ani tí, ktorí spochybňujú právo entít na existenciu," zdôraznil Lajčák s odkazom na postoje niektorých srbských, respektíve moslimských politikov.
Silajdžič v minulosti opakovane vyzval na zrušenie RS argumentujúc, že vznikla vďaka genocíde počas etnického konfliktu z prvej polovice 90. rokov. Dodik na oplátku pohrozil referendom o nezávislosti RS.
V Bosne je už dlho potrebná reforma ústavy, ktorá má upevniť postavenie centrálnych inštitúcií. Kým však medzi domácimi politikmi nedôjde k dohode o novej ústave, "medzinárodné spoločenstvo zostáva stopercentne na strane súčasného ústavného poriadku", ktorý je založený na dohode z Daytonu, zdôraznil Lajčák.