V uliciach ruských miest začala v pondelok operácia "Holá hlava". Ochrancovia ľudských práv tak prezývajú úsilie úradov "uloviť" mladíkov, ktorí sa vyhýbajú povinnej službe v ruskej armáde.
Jesenné odvody by mali do ruských ozbrojených síl priviesť 132 350 nových vojakov. Teraz nastupujúci branci sú poslední, ktorí budú slúžiť rok a pol. Aj preto sa mnohí snažia odvodu vyhnúť a počkať do jari, keď bude v Rusku povinná vojenská služba len jednoročná.
Tisíce do armády nechcú, iní zbehnú
Podľa štatistík ministerstva obrany sa v súčasnosti vojne vyhýba okolo 12 tisíc mladých obyvateľov Ruskej federácie, pričom v roku 1999 to bolo približne 40 tisíc ľudí. Vojenská prokuratúra taktiež hľadá stovky ďalších vojakov, ktorí bez povolenia opustili svoje kasárne.
"Operácia Holá hlava naplno vypukne až na začiatku novembra. Chlapcov budú zase loviť na uliciach a posielať rovno do transportov," varovala v denníku Novyje Izvestija Tatiana Kuznecovová z mimovládnej organizácie Matky vojakov. Jesenné odvody končia až v decembri.
Organizácia Matky vojakov bola založená v roku 1989 a do povedomia verejnosti sa dostala v roku 1995, keď húževnato kritizovala prvú vojnu v Čečensku. Odvtedy sa z nej stal najznámejší obranca práv brancov.
Starajú sa o zbehov, upozorňujú na prípady zneužívania, zanedbávania a korupcie a ponúkajú právne poradenstvo, ktoré už viedlo k stíhaniu niekoľkých dôstojníkov.
Chytanie na uliciach
Ruské milície obvykle preverujú dokumenty mužov so zodpovedajúcim vekom, teda medzi 18 a 27 rokmi, v staniciach metra a na ďalších miestach, kde sa schádzajú mladí ľudia.
Súčasne štátna televízia vysiela seriály s vojenskou tematikou, ktoré vychvaľujú cnosti služby vlasti. Reklamy v metre prehovárajú telesne schopných mužov, aby vstúpili do služby dokedy sú mladí a silní.
U mnohých chlapcov sa však myšlienka na službu v armáde spája s obavami. Do armády teda dobrovoľne vstúpi asi len 9 percent z nich.
Ako sa vojne vyhnúť? Štúdiom, zlým zdravím alebo úplatkom
Nechuť k službe v ruskej armáde stále rastie. Mladí muži sa obávajú veľmi rozšíreného šikanovania, s ktorým si najvyššie armádne vedenie nedokáže poradiť. "V správach vidíme zbitých a poranených brancov. Ja a ani moji rodičia samozrejme nechceme, aby som šiel do armády a spravíme pre to všetko," citoval denník Moskovčana Alexandra Nikolajeva.
Nikolajev sa vraj bojí jediného. Aby nebol milíciou násilne odvedený do kasární skôr, než budú vyhotovené jeho dokumenty potvrdzujúce, že sa na vojenčinu nehodí.
Ruskí právnici teraz mladým mužom odporúčajú mať pri sebe vždy okrem pasu aj potvrdenie o návšteve školy alebo lekárske osvedčenie. V prípade zadržania sa musí mladík čo najskôr spojiť s rodičmi, aby dokumenty priviezli, radí server strana.ru.
Viacerí rodičia platia úplatky vo výške niekoľko tisíc dolárov, aby ich synovia nemuseli slúžiť. Iní kvôli armáde pokračujú v štúdiu alebo hľadajú lekársku pomoc.
Najznámejšia obeť chce do politiky
Najznámejším prípadom, ktorý pobúril ruskú verejnú mienku, je kauza Andreja Syčeva, ktorému museli byť po šikanovaní v roku 2006 amputované genitálie a obe nohy.
Syčev sa podľa jeho sestry v septembri rozhodol, že vstúpi do politiky. Chce presadiť vznik profesionálnej armády. Podľa neho by takáto armáda zabránila odhadovaným tisíc úmrtiam brancov ročne, vrátane 260 samovraždám medzi nimi.
"Síce nemám nohy, ale moja hlava je na mieste a viem čo s ňou mám robiť," napísal Syčev na svojom blogu 4. septembra.
Reforma
Vladimír Putin spravil z reformy armády počas svojho prezidentovania prioritu. Do jej infraštruktúry a ozbrojenia vrazil miliardy dolárov.
V roku 2004 navrhol vtedajší minister obrany Sergej Ivanov zrušenie odkladu vojenskej služby študentov. Tvrdil, že by to pomohlo prezidentovi dosiahnuť zníženie povinnej vojenskej služby z vtedajších dvoch rokov na jeden rok a spraviť z polovice armády profesionálnych vojakov.
Na civilku sa Rusom nechce
Armáda sama čelí tomu, že každý tretí odvedenec sa nakoniec ukáže ako nevhodný na vojenskú službu. Zástupca náčelníka generálneho štábu ruskej armády Vasilij Smirnov uviedol, že polovica brancov mala nejaké zdravotné problémy a 40 percent bolo nezamestnaných a bez vzdelania. To je pre generálov v spojení s blížiacou sa ročnou vojenčinou problém - zvládnuť zložitú vojenskú techniku vraj často krát trvá dlhšie než rok.
Civilná služba, ktorá môže byť k vojenčine alternatívou, v Rusku prekvapivo príliš populárna nie je. Momentálne ju vykonáva 845 ľudí, ďalších 165 o vstup do nej požiadalo.
Autor: zh, čtk