Kyjev.
Ukrajinský prezident Viktor Juščenko nariadil dnes bezpečnostným silám, aby vyšetrili omeškania pri sčítaní hlasov z nedeľňajších parlamentných volieb na východe a juhu krajiny. Tieto oblasti patria k baštám Strany regiónov, ktorú vedie Juščenkov hlavný politický rival premiér Viktor Janukovyč.
"Som znepokojený oneskoreným sčítaním hlasov v parlamentných voľbách vo východnej a na južnej Ukrajine," uviedol prezident vo vyhlásení.
"Nariaďujem orgánom bezpečnostných síl, aby začali okamžité vyšetrovanie prípadov a okolností oneskoreného spočítavania hlasov," uviedol prezident.
Ústredná volebná komisia dnes popoludní oznámila, že po sčítaní 77 percent hlasov viedla Strana regiónov so ziskom 32,3 percenta. Tymošenkovej blok (BJUT) bol na druhom mieste s 32,06 percenta hlasov. S čiastkovým výsledkom 15,09 percenta hlasov nasledovala volebná koalícia Naša Ukrajina - Národná sebaobrana, ktorá podporuje prezidenta Viktora Juščenka.
Očakáva sa celkové víťazstvo Strany regiónov vzhľadom na to, že zrátať zostáva hlasy najmä z východu Ukrajiny, kde má najväčšiu podporu. Zatiaľ však všetko nasvedčuje tomu, že ani s politicky blízkymi stranami nedokáže v parlamente získať väčšinu.
O spoluprácu s Janukovyčom nestoja ďalšie dve strany, ktoré ešte pred voľbami obnovili spojenectvo z prodemokratickej Oranžovej revolúcie z roku 2004. Tymošenková a proprezidentské volebné združenie Naša Ukrajina - Národná sebaobrana vyhlasujú, že sú schopní krátko po vyhlásení oficiálnych výsledkov sformovať parlamentnú väčšinu a zostaviť prozápadnú vládu.
Trojpercentnú hranicu pre vstup do parlamentu prekonali podľa posledných čiastkových výsledkov ešte Komunistická strana Ukrajiny (5,20 percenta), ľavicový Blok Lytvyna (4,05 percenta) a Socialistická strana Ukrajiny (3,10 percenta).
Pozorovateľská misia Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe predtým vyhlásila, že parlamentné voľby na Ukrajine "sa uskutočnili v otvorenom a konkurenčnom prostredí". Jej hodnotenie je potenciálne významné pre politickú stabilitu Ukrajiny, pretože kladné hodnotenie by mohlo odraziť prípadný argument sklamanej strany, že volebné výsledky boli zmanipulované.
Medzinárodná misia volebných pozorovateľov v spoločnej predbežnej správe predtým uviedla, že parlamentné voľby na Ukrajine sa konali prevažne v súlade so záväzkami a kritériami Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) a Rady Európy (RE).
Pozorovatelia potvrdili otvorené a konkurenčné prostredie volebného procesu, v ktorom mali voliči rozmanitý výber kandidátov a strán, pričom sa dodržali základné slobody zhromažďovania a prejavu. Samotné hlasovania prebehlo pokojne. Hlavné problémy sa týkali zoznamov voličov, nie vždy sa však dodržali predpisy pri sčítaní hlasov a počas kampane sa objavili prípady skrytej politickej propagácie.
OBSE zverejní záverečnú správu s odporúčaniami do dvoch mesiacov od konca volebného procesu. Parlamentné zhromaždenie RE predloží správu na zasadnutí svojho stáleho výboru 23. novembra v Bratislave.
Podľa veľvyslanca SR Rusnáka voľby prebehli štandardne
Výsledok predčasných parlamentných volieb na Ukrajine a prípadná zmena vlády sa zásadným spôsobom neodrazí na vzťahoch so Slovenskom. Bilaterálne vzťahy medzi Bratislavou a Kyjevom sú totiž dnes na veľmi dobrej úrovni. V rozhovore pre TASR to dnes v Kyjeve povedal veľvyslanec SR na Ukrajine Urban Rusnák.
Slovenský ambasador to ilustroval aj tým, že vo februári prebehla oficiálna návšteva premiéra Roberta Fica na Ukrajine, na konci augusta sa konalo pracovné stretnutie premiéra Fica s ukrajinským premiérom Viktorom Janukovyčom v Užhorode, a o týždeň je prezident Ukrajiny Viktor Juščenko očakávaný v Bratislave.
Za ostatné tri-štyri roky vzájomná obchodná výmena medzi SR a Ukrajinou rastie medziročne o 20 až 30 percent, a v tomto roku by mal vzájomný obrat dosiahnuť až jednu miliardy USD. Napriek tomu má Slovensko, v porovnaní s ďalšími krajinami V4, v prenikaní na ukrajinský trh značné rezervy.
"Som presvedčený, že kontinuita vzťahov medzi a Slovenskom a Ukrajinou, bez ohľadu na to, aké budú konečné výsledky volieb, bude zachovaná," konštatoval veľvyslanec. Samotný priebeh predčasných volieb hodnotí kladne.
"Za slovenské veľvyslanectvo v Kyjeve môžem povedať, že desiati z nás sme sa zúčastnili ako oficiálni pozorovatelia volieb, takže máme priamu skúsenosť. Ja sám som sa bol pozrieť vo volebných okrskoch v deň volieb, ako to vyzerá. Podľa nášho hodnotenia voľby prebehli štandardne, nijaké zásadné narušenia volebného procesu sme nepozorovali. Myslím, že v podobnom duchu bude aj oficiálna správa OBSE," zdôraznil pre TASR.
V súvislosti s úvahami o budúcej tesnejšej spolupráci Ukrajiny s Európskou úniou, ako to už deklarovali aj potenciálni koaliční partneri, Julija Tymošenková zo strany BJUT a Jurij Lucenko z volebného združenia Naša Ukrajina - Národná sebaobrana, Urban Rusnák pripomína, že svoju proeurópskosť deklarovali aj doterajšie ukrajinské vlády. Svoje deklarácie ale nepodporili politickými, ekonomickými a sociálnymi reformami.
"Myslím si, že je potrebné si uvedomiť, že politika medzi EÚ a Ukrajinou sa bude odrážať predovšetkým od praktického pokroku a nie od deklarácií. Všetky ukrajinské vlády, ktoré sa tu vystriedali za ostatných dva a pol roka, deklarovali jednoznačne, že sú proeurópske. A vlastne aj tak konali. Bohužiaľ, vzhľadom na zložitosť politického vývoja, nie vždy tieto deklarácie boli adekvátne podporené reformami," vysvetlil veľvyslanec SR v Kyjeve.