Londýn 1. októbra (TASR) - Irán pomôže Spojeným štátom stabilizovať susedný Irak za podmienky, že Washington stanoví časový harmonogram na stiahnutie amerických vojakov z krajiny. V rozhovore pre dnešné vydanie britského denník Financial Times to povedal Alí Laridžání, hlavný jadrový vyjednávač islamskej republiky.
"Ak (Američania) budú mať jasne definovaný harmonogram (stiahnutia), potom im pomôžeme pri jeho realizácii," povedal Laridžání, tajomník iránskej Najvyššej rady národnej bezpečnosti. Ako dodal, neúspechy USA v Iraku by mali administratívu Georgea W. Busha odradiť od zvažovania prípadných ďalších zahraničných intervencií. Zároveň varoval USA, aby sa držali mimo Iránu. Útokom na Irán by USA "strčili ruku do úľa," povedal. Spojené štáty by mali na Irán zaútočiť len v prípade, že si želajú "dostať Izrael na invalidný vozík," uviedol Laridžání.
Podľa Laridžáního by Bushova administratíva mala v otázke Iraku nasledovať stratégiu Demokratickej strany, ako aj britskej vlády. Ako povedal, výzva demokratov na stanovenie časového harmonogramu stiahnutia z Iraku "sa zdá byť logická".
Británia nedávno stiahla svojich vojakov z juhoirackého mesta Basra do neďalekej základne a v krajine sa postupne črtá hrubý harmonogram stiahnutia všetkých 5500 vojakov.
Laridžání uviedol, že Briti sú "inteligentnejší ako Američania," keďže urobili "potrebné úpravy" svojej irackej stratégie.
Laridžání zopakoval pripravenosť Iránu spolupracovať s Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu (MAAE) pri riešení sporu okolo svojho jadrového programu.
Šesť svetových mocností - pätica stálych členov BR a Nemecko - sa v piatok dohodlo na odklade hlasovania o ďalšom sprísnení sankcií na Irán. Hlasovanie sa uskutoční najskôr v novembri, až po predložení správy MAAE a európskeho vyjednávača Javiera Solanu.
Západ obviňuje Irán zo snáh o zostrojenie atómovej bomby pod rúškom civilného jadrového programu. Teherán tieto obvinenia odmieta a trvá na výlučne mierovom charaktere svojho jadrového programu. Tvrdí, že chce vyrábať elektrinu z jadrovej energie, aby mohol exportovať viac ropy a zemného plynu.