Lisabon 1. októbra (TASR) - Európski ministri spravodlivosti a vnútra dnes v Lisabone podporili pohotovostný systém pre nezvestné deti, ktorý má fungovať v celej Európskej únii (EÚ). Ministri tak urobili krátko pred prvými rozhovormi únie o tomto pláne, ktoré sa uskutočnia v utorok v portugalskej metropole.
Ministri z krajín 27-člennej EÚ majú dnes a v utorok v Lisabone stretnutie, ktoré sa koná päť mesiacov po zmiznutí štvorročnej Madeleine McCannovej z letoviska v južnom Portugalsku.
Portugalsko, ktoré predsedá EÚ, požiadalo ministrov, aby uvažovali nad podobným projektom, aký je zavedený vo Francúzsku, vrátane mediálnej kampane a zriadenia oznamovacích staníc pre verejnosť.
Ministri spravodlivosti a vnútra vyjadrili myšlienke podporu ešte pred utorkovými rozhovormi.
"Keďže hranice sú čoraz priepustnejšie, v prípade únosu nemôžeme vedieť, či podozriví ostanú v krajine," uviedla v nedeľu francúzska ministerka vnútra Michéle Alliotová-Marieová. "Celoeurópsky systém je zrejme dobrá odpoveď na situácie, ktoré bývajú veľmi dramatické, ak ide o deti," dodala.
Zmiznutie britského dievčatka Madeleine McCannovej 3. mája odštartovalo medzinárodné pátranie a mimoriadne sledovanú mediálnu kampaň.
"V Portugalsku sa v posledných týždňoch odvíja tento veľmi rozporuplný prípad a všetko, čo súvisí s deťmi, vyvoláva veľký záujem," uviedol írsky minister spravodlivosti Brian Lenihan, ktorý plán podporil.
Portugalský minister spravodlivosti Alberto Costa vyhlásil pred novinármi, že dúfa v dosiahnutie všeobecnej dohody o varovnom systéme na stretnutí, ale neuviedol, kedy začne platiť.
Poprel, že prípad McCannovej dohnal Portugalsko k návrhu pohotovostného systému: "To rozhodne nie. Vo svete je mnoho prípadov nezvestných detí."
Ernst Hirsch Ballin, minister spravodlivosti Holandska - ktoré patrí k 15 štátom vytvárajúcim európsky bezhraničný schengenský priestor - vyhlásil, že plán podporuje. "Hranice Holandska nikdy nie sú zatvorené, preto máme záujem o varovný systém," dodal.
Ministri vlád štátov EÚ dnes v Lisabone viedli rozhovory aj o odvážnych, kontroverzných plánoch na využívanie nových technológií a na vzájomné odovzdávanie údajov o cestujúcich, čo má zabrániť teroristickým útokom a odhaľovať ilegálnych migrantov.
Tieto plány, navrhnuté eurokomisárom Francom Frattinim, prišli po sérii teroristických hrozieb vo viacerých členských štátoch, vrátane Nemecka, Británie a Dánska.
Návrhy vyvolávajú v Lisabone medzi ministrami živú debatu, pretože sa obávajú o zachovanie súkromia svojich občanov.
1 3 jam sla