Banja Luka 1. októbra (TASR) - Bosnianskosrbská vláda dnes vyhlásila trojdňový smútok za prezidentom Milanom Jeličom, ktorý v nedeľu vo veku 51 rokov zomrel na infarkt.
Jeliča infarkt postihol počas sledovania futbalového západu v domovskom meste Modriča. Po prevoze do nemocnice v meste Doboj lekári skonštatovali smrť. Dnes telo prevezú do metropoly Banja Luka, pohreb sa má uskutočniť v stredu v Modriči. Na obdobie smútku zrušili všetky kultúrne a športové podujatia a vlajky stiahli na pol žrde.
Post prezidenta Srbskej republiky (RS) - ktorá spolu s moslimsko-chorvátskou federáciou tvorí Bosnu - je hlavne ceremoniálny. Jeliča do úradu zvolili 1. októbra 2006. Skutočnú moc má vláda, ktorú v súčasnosti vedie Milorad Dodik, líder Strany nezávislých sociálnych demokratov (SNSD), ktorej členom bol aj Jelič.
Zatiaľ nie je jasné, kto by mohol Jeliča nahradiť. Podľa politického analytika Tanju Topiča ústava RS nástupníctvo jasne nestanovuje.
Medzi možnými nástupcami sú Dragan Čavič, bývalý bosnianskosrbský prezident zo Srbskej demokratickej strany (SDS), ktorý sa v minuloročných voľbách umiestnil na druhom mieste. Je tiež možné, že nástupcom sa stane niektorý z Jeličových nesrbských zástupcov - bosniansky Chorvát Davor Čordaš, prípadne Bosniak, moslim Adil Osmanovič, uviedol Topič. Miestne médiá priniesli úvahy, že nástupcom by sa mohol stať aj predseda bosnianskosrbského parlamentu Igor Radojič.
Jelič, narodený v roku 1956 na severe Bosny, vyštudoval ekonomiku v srbskej Subotici. Doktorát z ekonomiky získal v Banja Luke. Trinásť rokov viedol ropnú rafinériu v Modriči.
Jelič bol pôvodne členom Srbskej demokratickej strany (SDS), založenej vojnovým bosnianskosrbským lídrom Radovanom Karadžičom, ktorého haagsky tribunál OSN obžaloval z vojnových zločinov. Karadžič stále uniká justícii. V roku 1998 prešiel k Dodikovým sociálnym demokratom, ktorí sú v súčasnosti najsilnejšou bosnianskosrbskou stranou. Pred zvolením za prezidenta pôsobil vo vláde RS ako minister hospodárstva, energetiky a rozvoja. Ako bývalý futbalový hráč bol tiež prezidentom bosnianskeho futbalového zväzu. Jeho brat oznámil, že Jelič sa v roku 2003 podrobil operácii srdca, počas ktorej mu urobili bypass.
Viceprezident moslimsko-chorvátskej federácie, Bosniak Mirsad Kebo Jeliča označil za "dobrého človeka a politika, ktorý zomrel príliš skoro v čase, keď mohol najviac urobiť".
Podľa srbského prezidenta Borisa Tadiča bol Jelič "dobrým prezidentom a skutočným priateľom Srbska".
Bosna je na dva miništáty rozdelená na základe mierovej dohody z Daytonu, ktorá ukončila krvavý etnický konflikt z rokov 1992-95. Obe entity sú výrazne autonómne a majú vlastných prezidentov, vlády a parlamenty.
Srbská republika a Federácia Bosny a Hercegoviny (FBaH) sú spojené centrálnou vládou, parlamentom a trojčlenným kolektívnym prezídiom. V priebehu rokov takmer všetky etnicky rozdelené štruktúry, vrátane armády, zjednotili a uviedli pod autoritu centrálnej vlády. V súčasnosti vrcholia snahy o zlúčenie policajných zborov.