Soul 1. októbra (TASR) - Juhokórejský prezident Ro Mu-hjon dnes vyhlásil, že nastolenie mieru na rozdelenom polostrove je hlavným bodom rokovacieho programu na tohtotýždňovom summite so severokórejským vodcom Kim Čong-ilom. Prezident však zdôraznil, že Soul potrebuje silnú armádu aj v čase snaženia sa o zmierenie.
"Cestu k spoločnej prosperite a zjednoteniu nemožno sľúbiť bez toho, aby sme neverili v mier," uviedol prezident Ro Mu-hjon v celoštátne vysielanom televíznom príhovore na počesť 59. výročia Dňa ozbrojených síl v sídle juhokórejskej armády 165 kilometrov od Soulu.
Prezident predniesol vyjadrenia deň pred svojím plánovaným peším príchodom do KĽDR cez prísne stráženú opevnenú hranicu, ktorá rozdeľuje polostrov. V Pchjongjangu sa vo štvrtok zúčastní na summite so severokórejským vodcom Kim Čong-ilom.
Vodcovia oboch Kóreí sa stretnú iba druhý raz od rozdelenia polostrova.
Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun, bývalý juhokórejský minister zahraničných vecí, dnes dopoludnia zatelefonoval Ro Mu-hjonovi a vyjadril nádej, že summit "vytvorí pevný základ pre mier a stabilitu na Kórejskom polostrove a urýchli šesťstranné rozhovory" o nukleárnom programe KĽDR.
Mierový proces nabral tempo v posledných mesiacoch, keď sa KĽDR vo februári po dosiahnutí dohody s USA, Čínou, Ruskom, Južnom Kóreou a Japonskom podujala obmedziť svoj nukleárny program výmenou za pomoc a ďalšie politické výsady.
Šesťstranné rozhovory však dostali v nedeľu trhlinu, keď bola posledná schôdzka prerušená bez dosiahnutia dohody o časovom harmonograme pre odstavenie severokórejských nukleárnych zariadení. Vyjednávači si urobili 48-hodinovú prestávku na zváženie návrhu dohody už v deň, keď sa stretnutie začalo.
Medzinárodná situácia priaznivá pre vyriešenie jadrového problému predstavuje historickú príležitosť, ktorú by Južná Kórea podľa jej predstaviteľov nemala zmeškať.
Ro dnes vyhlásil, že súperiace Kórey môžu konečne diskutovať o budovaní vojenskej dôvery, znižovaní počtu zbraní a náhrade prímeria po kórejskej vojne z roku 1953 mierovou zmluvou.