Slovenská strana Smer sa 4. októbra s najväčšou pravdepodobnosťou nevráti do Strany európskych socialistov (PES). Pre agentúru SITA to potvrdili viaceré zdroje. „Pre Slotove výroky budeme musieť rozhodnutie o návrate Smeru zrejme odložiť,“ uviedol v pondelok pre SITA vplyvný europoslanec Hannes Swoboda, ktorý ešte minulý týždeň mapoval situáciu na Slovensku. "Je pravda, že maďarskí a slovenskí radikáli hrali špinavú hru a v takejto situácii by nebolo vhodné prijímať rozhodnutia,“ vysvetlil Swoboda.
„Dnes sa za nás nikto na bodáky hádzať nebude,“ potvrdila jeho slová aj europoslankyňa Monika Flašíková-Beňová. V prípade hlasovania nepochybuje, že na bruselskom rokovaní vo štvrtok sa za Smer postaví bývalý český premiér Jiří Paroubek, ktorý so slovenským premiérom Ficom udržiava priateľské vzťahy. „Podporiť by nás mohli aj Nemci a Rakúšania,“ uviedla ďalej europoslankyňa.
Swoboda potvrdil, že proti sú maďarskí socialisti. Podľa zdrojov SITA ich podporujú Francúzi aj Belgičania. Na štvrťročnom stretnutí v Bruseli sa podľa informácií SITA nezúčastní ani jeden vysoký predstaviteľ Smeru. „Nebudem to komentovať,“ uviedol v pondelok pre agentúru SITA hovorca európskych socialistov Julian Scola.
Podľa viacerých vyjadrení sa otázka návratu Smeru k socialistom otvorí až na jarnom zasadaní predsedníctva. „Náš štatút ostane nezmenený, nezhorší sa, ani zlepší,“ dodala Flašíková-Beňová.
Líder európskych socialistov chce dať Smeru viac času
Šéf Strany európskych socialistov (SES) Poul Nyrup Rasmussen navrhne na štvrtkovom zasadnutí predsedníctva, aby sa strane Smer poskytlo viac času na odstránenie extrémizmu z koaličnej vlády. Uvádza sa to vo vyhlásení, ktoré dnes vydali európski socialisti.
"SES nechce pred stranou Smer zatvárať dvere, nemôže jej však umožniť návrat do našich sociálno-demokratických radov, ak koaličný partner Smeru vydáva poburujúce vyhlásenia o menšinách," tvrdí Rasmussen.
Ako uviedol pre TASR hovorca strany Julian Scola, ide o návrh Rasmussena, ku ktorému sa musí vyjadriť predsedníctvo SES a od neho bude závisieť ďalší vývoj vo vzťahoch k strane Smer.
Členstvo pozastavené kvoli SNS
SES pozastavila členstvo Smeru v októbri minulého roka z dôvodu vstupu do koalície so Slovenskou národnou stranou. Podľa vtedajšieho vyjadrenia Rasmussena strana postupovala v súlade s Berlínskou deklaráciou z roku 2001, na základe ktorej sa musia členské strany zdržať akéhokoľvek politického zoskupovania alebo spolupráce na všetkých úrovniach s politickou stranou, podnecujúcou alebo rozdúchavajúcou rasové či etnické predsudky a rasovú nenávisť.
Pôvodne sa mala otázka členstva Smeru prehodnotiť v júni, predsedníctvo SES sa však v máji rozhodlo odložiť túto otázku na 4. október, pričom tento krok odôvodnilo technickými a nie politicky motivovanými príčinami.
SMER-SD: Nevidíme žiadny dôvod, aby pokračoval trest zo strany PES
Najsilnejšia parlamentná strana Smer-SD nevidí žiadny dôvod, aby zo strany európskych socialistov (PES) dlhodobo pokračoval trest za to, že zostavila vládu z legitímnych parlamentných strán. V reakcii na dnešné vyjadrenie šéfa PES Poula Nyrupa Rasmussena, že navrhne na štvrtkovom zasadnutí predsedníctva poskytnutie dlhšieho času pre Smer-SD na odstránenie extrémizmu z koaličnej vlády, to uviedla hovorkyňa Smeru Katarína Kližanová Rýsová.
"Strana SmerSD trpezlivo čaká na rozhodnutie Strany európskych socialistov. Za viac ako rok vlády sa jasne ukázalo, že Smer-SD je štandardnou sociálnodemokratickou stranou a že politika, ktorú na Slovensku robí, je politikou pre ľudí a v prospech ľudí," uviedla Rýsová s tým, že pre PES by mali byť dôležité skutky a hodnotové správanie strany SmerSD a nie expresívne vyjadrenia jej koaličných partnerov.
Autor: zh