Podľa nedeľňajších informácií predstaviteľov Spojených národov predložili tieto krajiny návrhy, o ktorých sa bude diskutovať na budúci rok. Očakáva sa, že generálny tajomník OSN Pan Ki-mun vytvorí tento mesiac expertnú skupinu, ktorá predloží na jeseň budúceho roku 63. Valnému zhromaždeniu správu o reálnosti podpísania zmluvy.
Skupina 98 štátov, medzi ktorými sú aj Veľká Británia, Francúzsko a Kanada, sa usilujú dosiahnuť dohodu, zahŕňajúcu celú paletu konvenčných zbraní. V prvom rade sa chcú zamerať na ilegálny predaj a pašovanie samopalov AK-47 a ďalších ručných zbraní, najmä do Afriky.
Podľa odhadov spôsobia ručné zbrane každý rok smrť okolo pol milióna ľudí. Takých zbraní je v obehu viac ako 600 miliónov kusov.
Veľká Británia navrhuje rokovať o právne záväznej zmluve, podľa ktorej by mohli vlády povoliť vývoz zbraní len vtedy, keď bude zaručené, že nebudú slúžiť na vyprovokovanie alebo predlžovanie konfliktov, prispievať k porušovaniu ľudských práv alebo destabilizácii štátov. Cieľom predkladateľov je stanoviť štandardy pre dovoz a vývoz zbraní.
Odpor voči zmluve by mohol prísť najmä zo strany USA, kde sa National Rifle Association (NRA) a ďalšie lobistické skupiny už v minulosti bránili opatreniam OSN proti obchodovaniu si zbraňami. USA, najväčší vývozca zbraní na svete, sa ako jediný z desiatich najvýznamnejších exportérov k zámeru OSN zatiaľ nevyjadrili. Rusko a Čína zaujali zdržanlivý postoj.
"Je to len začiatok procesu. O tejto téme sa ešte bude veľa hovoriť," povedala Pamela Mapongová z kancelárie OSN pre odzbrojenie.